Advert
Advert
Advert

Bediüzzaman’ın Gözüyle Toplum ve Aile Konferansı

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Kültür ve Sanat Kulübü’nün katkılarıyla Bediüzzaman’ın Gözüyle Toplum ve Aile konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Bediüzzaman’ın Gözüyle Toplum ve Aile Konferansı
Bediüzzaman’ın Gözüyle Toplum ve Aile Konferansı admin


İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Musa Kazım Yılmaz tarafından gerçekleştirilen, İlahiyat Fakültesi konferans salonunda yapılan etkinliğe, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Bediüzzaman’ın müsbet hareket düsturunu esas maksat yapması konusunda düşüncelerini aktaran ve Risale-i Nurda geçen bazı ifadelere yer verdiği konuşmasında Prof.Dr. Musa Kazım Yılmaz şunları söyledi; “Bediüzzaman’ın doğduğu yıllar Osmanlı imparatorluğunun çöküşünün hızlandığı yıllardı. Bütün imkansızlıklara rağmen kendisi, sadece ülkemiz değil, tüm dünyaya hitap edebilme bahtiyarlığına erişmiş bir alimdir. Eserleri 65 dile çevrilmiş ve okunulan bir başka alim gösteremezsiniz.  Eğer siz mesleğinize çok bağlıysanız ihlasla çalışırsanız, Cenabı Allah bir şekilde lütfeder. Said Nursi müsbet hareket düsturunu her zaman uygulamıştır. Yani insanlara islamı anlatırken, onlarla konuşurken veya münasebetlerimizi sürdürürken müsbet hareket etmemizi söylüyor. Bediüzzaman toplumsal hayatımızın sıhhat ve istikameti konularına çok önem vermiştir. Asayişi çok önemsemiştir. Hatta bir ifadesinde; Eğer ben bin emniyet müdürü kadar bu memleketin asayişine hizmet etmemişsem Allah beni şöyle yapsın diyor. Bediüzzaman yazdığı son mektubunda; Gayemiz menfi hareket değildir ve sırf rıza-i İlahiye göre hizmeti imaniyeyi yapmaktır. Allah’ın vazifesine karışmamaktır. Bizler asayişi muhafazayı netice veren müsbet iman hizmetinin içinde her sıkıntıya karşı sabırla ve şükürle mükellefiz, diyerek herkese tavsiyelerde bulunmuştur. 29 yıl hapis ve sürgün hayatı yaşamıştır. Hapiste dahi irşad vazifesini yapmıştır. Hapishaneleri bir medreseye dönüştürmüş, azılı katil olan mahpusları ise ekmeğini karıncalarla paylaşan merhamet sahibi kişilere çevirmiştir. Hapiste yasaklar içerisinde bile kibrit kutuları üzerine dahi olsa eserlerini yazmıştır. 
Menfi hareket etmek isteyenlere karşı, ‘İslam’da dahili harp olmaz, ancak harice karşı kılıç kullanılabilir’ diyerek onların bu vaziyetlerinden vazgeçirmeye çalışmıştır” diye konuştu.

 

Kültür ve Sanat Kulübü Bediüzzaman’ın Gözüyle Toplum ve Aile Toplum ve Aile Bediüzzaman’ın Gözüyle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu