Advert
Advert
Advert

Bediüzzaman Müzesi unutuldu mu?

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Şanlıurfa’daki Eyyübiye Belediyesi, Şanlıurfa’da 1960 yılında vefat eden Bediüzzaman Said Nursi adına müze kuracağını ifade etmişti. Müze için planlanan metruk binanın kiralama işlemi gerçekleştirilmiş ancak restorasyon işlemleri için hala düğmeye basılmadı.

Bediüzzaman Müzesi unutuldu mu?
Bediüzzaman Müzesi unutuldu mu? admin
GEÇEN SÜREDE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI
 
Geçtiğimiz yıl Kasım ayı Eyyübiye Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, Şanlıurfa’da “Bediüzzaman Müzesi” kurulması kararı oy birliğiyle kabul edilmişti. Valiliğin desteklediği proje kapsamında, Köprübaşı Caddesi’ndeki taş bina, kent mimarisine uygun restore edilerek müzeye dönüştürülecekti. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Bediüzzaman Said Nursi adına yapılacak müze alanında incelemelerde bulunmuştu. Belediye Meclisinin almış olduğu karar doğrultusunda eski Doğru Yol Partisi binası olarak bilinen ve metruk bir şekilde olan bina gerekli yenileme ve restorasyon işlemlerinin ardından Bediüzzaman Said Nursi Müzesi olarak faaliyete geçecekti. Ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen bina halen metruk bir halde bulunuyor. Bir yıla aşkın bir süre geçmesine karşın ne Eyyübiye Belediyesi ne de Şanlıurfa Valiliği restorasyon için düğmeye bastı.
 
VALİLİK İLE KOORDİNELİ YAPILACAKTI
 
Bediüzzaman Said Nursi’nin vefat ettiği İpek Palas otelinin yanı başında bulunan metruk binanın kiralanıp restorasyon işlemlerine Şanlıurfa Valiliği ile koordineli bir şekilde başlanacağı söylenmişti. Ancak önceki Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna döneminde başlatılan projenin kaldığı yerden devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.
 
Hatırlanacağı üzere Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, protokol aşamasının bittiğini ve kısa içinde restorasyon çalışmalarına başlanacağını ifade etmişti. Ancak şu süreye kadar metruk binaya bir çivi bile çakılmış değil.
 
NASIL BİR MÜZE OLACAKTI?
 
Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili eserlerinin yer aldığı alanların olduğu kompleks şeklinde bir müze olacak. Müze içinde aynı zamanda konferans ve toplantı salonları da olacak. Müze kısa süre içinde faaliyete geçerse vatandaşta nasıl bir müze yapıldığını görmüş olacak.
 
(Haber:Ahmet Can-Ruha Haber Ajansı)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler