Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Bedensel engelli gencin örnek azmi

Bedensel engelli gencin örnek azmi

Şırnak'ın İdil ilçesinde 13 yaşındayken geçirdiği kaza sonucu iki kolunu kaybetmesine rağmen hayata küsmeyen ve örnek davranışlar sergileyen 26 yaşındaki engelli genç, herkesin takdirini topluyor.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 08:04
Bedensel engelli gencin örnek  azmi

Şırnak’ın İdil ilçesi Tepeköy’de yaşayan 13 yaşındayken geçirdiği elektrik kazası sonucu her iki kolunu kaybeden Feyzullah Aşkın (26), örnek hayatı ve yaşama azmiyle herkesin takdirini topluyor. Köyün çanak antenlerini tamir eden, traktör kullanıp  çift süren Aşkın, köyün futbol takımının değişmez oyuncusu durumunda.

13 yaşında elektrik akımına kapıldı iki kolunu kaybetti

İdil İlçesi Tepeköy de 13 yaşında çobanlık yaparken taşıdığı demir borunun yüksek gerilim hattına teması sonucunda akıma kapılarak ağır yaralanan Aşkın, iki kolunu dirseğinin üst tarafından kaybetti.

Yaklaşık 4 yıl süren tedavisinin ardından hayata sımsıkı sarılan Aşkın, örnek azmi sayesinde, gündelik yaşamını her yönüyle kendi başına yaşamaya başladı.

Aşkın, sabahın ilk ışıklarıyla beraber evcil hayvanları yemledikten sonra, traktörle bahçede çalışıp ev işlerinde babasına yardım ediyor.Kolları olmamasına rağmen, cep telefonu, bilgisayar  ve diğer teknolojik aletleri maharetle kullanıyor, ayrıca köydeki bütün çanak antenleri kurup tamiratını da gerçekleştiriyor.

“4 yıl çok büyük zorluklar yaşadım”

Köydeki futbol takımının değişmez oyuncularından olan Aşkın, ‘’İki kolum yok ama, rahat yaşıyorum, hayatımdan memnunum’’ diyerek bedensel engellilere örnek tavır sergiliyor.


Kazadan sonra kollarının kesilmesinden sonra 4 yıl süren tedavi nedeniyle çok zor günler geçirdiğini, çok büyük sıkıntılara rağmen, hayata küsmediğini belirten Aşkın, “Engelli olan arkadaşlar hayata küsmesin, iki kolum yok ama, rahat yaşıyorum. Sadece yemek yerken sıkıntı çekiyorum. Onu da kardeşim ve annem veriyor.”diye konuştu.

Aşkın, en büyük ihtiyacının protez kol olduğunu ancak, fiyatının yüksek olması nedeniyle alamadığını kaydederek, ‘’Protez kollar için yaklaşık 500 bin liraya ihtiyaç var. Ancak maddi imkanlarımız olmadığı için alamıyorum. Bunun için hayırseverlerden ve yetkililerden yardım bekliyorum” ifadesini kullandı.

“Namaz kılıyor, Kur’an okuyor  ve camiye gidiyor”

Annesi Şerife Aşkın da, kazanın ardından oğlunun yaşama sımsıkı sarıldığını  ve büyük çaba sarf ederek bugünlere geldiğini belirterek , “Feyzullah gündelik işlerini yapabiliyor, fakat protez kolları olmadığından tek başına yemek yiyemiyor. Ben yemeğini yediriyorum, bazen kardeşleri yediriyor. Protez kolu olsa, yemeğini rahatlıkla yiyebilir.Ayrıca Feyzullah çok iyi bir evlat. Diğer çocuklarımdan daha iyidir.Ondan çok memnunum. Namaz kılıyor, Kur’an okuyor  ve camiye gidiyor. Allah herkese onun gibi bir evlat nasip etsin.” diye konuştu.

“Kendisi bize araç sürmeyi öğretti”

Köy öğretmeni Abdullah Gök ise,  Feyzullah’ın örnek hayatının bütün bedensel engellilere örnek olması gerektiğini belirterek, “Feyzullah kardeşim köyün iftiharıdır. Kendisi bize araç sürmeyi öğretti.Çift sürme zamanı gelince, onu çağırırım, tarlamızı traktörle o sürer.Maç yapacağımız zaman, takımın değişmez elemanlarındandır. İlk başlarda maç yapacağımız insanlar, ‘Bunu neden getirdiniz?’ derlerdi. Şimdi ise ‘O gelsin’ diyorlar. Her şeyde olduğu gibi, futbolda  da maharetli. Bütün bedensel engelliler onu örnek alsın. Onun gibi hayata küsmesinler, hayata sımsıkı sarılsınlar” dedi.  (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ömer Faruk Şiran'ın babası vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com