Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Bedelli askerlik mi geliyor?

Bedelli askerlik mi geliyor?

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2010 Pazar 21:48
Bedelli askerlik mi geliyor?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atv'de katıldığı Başbakan ile Gündem programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Başkanlık sisteminin Türkiye'nin gündemine gelebileceğini ve kendisinin de bu sisteme olumlu baktığını açıkladı. Erdoğan şunları söyledi: "Belki Türkiye'nin gündemine yeniden Başkanlık sistemi gelecek. Burada bir konsensus oluşursa halkımız tarafından gelebilir. Ben buna olumlu bakarım. Sistemin çalışması bakımından olumlu bakarım ben buna. Siyasetçi kendi ayağına kurşun sıkmamalı. Dokunulmazlık konusunda da dedik ki, 'Gelin A'dan Z'ye herkesin dokunulmazlığı kalksın' ama buna yanaşmadılar. Başkanlık sisteminin en önemli özelliği kongre ve parlamentonun çok etkin olmasıdır. 411 çıkıyor, bakın sonra 411'in önü atanmışlar tarafından kesiliyor. ABD'de kongre onaylamadıktan sonra herhangi bir şey yapılamıyor, bizde ise tam tersi. Gerçekten kuvvetler ayrılığını savunuyorsan gerçek kuvvetler ayrılığı orada var. ABD hak ve özgürlükler konusundan bizden daha ileride bunu yakalamakta fayda var."

Başbakan Erdoğan, ''Bülent Bey'in (Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç) bir ifadesi oldu. 'CHP eğer Anayasa Mahkemesi'ne gitmeme garantisi verirse bir uzlaşma kapısı açılır' dedi. Sanki CHP ile uzlaşma gündemden kalkmış gibi görünürken, Bülent Bey'in bu açıklaması ile gerçekten bir kapı açılabilir mi?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

'Bu işin bir süreci var. Olaya başlarken hatırlarsanız, geçici 15. Madde'den başladık. Genel başkan, 'geçici 15. madde sadece oylamaya gelsin, diğerlerini asla görüşemeyiz' dedi. Süreç böyle başladı. Daha sonra 3 madde diye bir süreç gündeme geldi, daha sonra da bize bir yazı geldi. Bu gelen yazıda ise 3 ana konu başlığı şeklinde geldi. Bu 3 ana konu başlığı ise malumunuz 11 artı 3 geçici maddeyi kapsıyor. Ben de bunu 'şark kurnazlığı' olarak ifade etmiştim. Çünkü ABD seyahatine çıkarken dedik ki 'bu konuda samimi iseler grup başkanvekillerini görevlendirebiliriz'. 'Grup başkanvekilleri otursunlar konuyu değerlendirsinler. Yasal alt zemini varsa bu işin gereğini yapalım' dedik. Tabii şimdi köprünün altından çok sular aktı, gitti. 2-3 gün önce böyle bir teklifle yine karşımıza çıktılar. Bir taraftan 3 madde, bir taraftan ana konu başlığı, yani kimin ne dediği belli değil. Grup başkanvekilleri farklı, kendileri farklı konuşuyor.''

''Ben yanımda getirdim işi sağlama alalım diye'' diyen Erdoğan, yanında getirdiği metne değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şimdi biz bu yazılı metine mi inanacağız, yoksa genel başkanın söylediklerine mi inanacağız? Gelen arkadaşlar grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları, kendileri gelmişler ve burada aynen kullandıkları ifade şu 'teklifin kamuoyuna yansımasının öncesinde ve sonrasında CHP'nin çekince koyduğu siyasi partilerin uyacakları esaslar ve bağlantılı maddeler ile HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, üyeliği, denetimi, görev ve yetkileri, çalışma ve yargılama usulü ile bağlantılı maddeleriyle ilgili 3 ana konudaki maddelerin tekliften ayrıştırılarak diğer maddelerinin anayasa değişikliği teklifi olarak görüşülmesinde yarar bulmaktayız.' Gerçek bu, diğer sözleri ben pek kaale almıyorum. Buradan hareket ettiğimiz zaman 3 madde diye bir şey söz konusu değil. Bu olay 11 maddeyi kapsıyor, buna geçici maddeleri de ilave ettiğiniz zaman 14 maddeyi kapsıyor. Şimdi biz burada hangisine inanacağız. Artık Anayasa komisyonundan da geçmiş durumda. Şu anda zaten bundan sonra bir sulandırmadır, bir şark kurnazlığıdır. Ve geri dönüş filan söz konusu değil.

Bundan sonra yapılacak olan iş, parlamentoda hakikaten, dürüstçe, samimi bir yaklaşımla, bunun oylamasına katılalım. Madem ki 'halka götürelim' diyorlar, o maddeleri, halka götürme noktasında da tasarrufu Sayın Cumhurbaşkanımıza bırakalım. Ki zaten başından itibaren genel başkanın yaklaşımı, direkt Cumhurbaşkanını bu işin içine bulaştırmak olmuştur. Halbuki bu işin muhatabı yasama organının başkanı, Meclis Başkanı'dır, Cumhurbaşkanı değil ki. Bunun götürülmesi gereken yer Meclis Başkanlığı'ydı, Meclis Başkanlığı'na götürülmedi ve Cumhurbaşkanı'na bir çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı'nı burada taraflı hale getirme gayreti içine girdi. Fakat daha sonra bizim de konuya girişlerimiz oldu. Dedik ki 'bu işin muhatabı cumhurbaşkanlığı muhatabı değil, meclis başkanlığıdır. CHP'nin eğer böyle bir düşüncesi varsa lütfen müracaatlarını meclis başkanlığına yapsın. Meclis başkanlığında yapılacak bir şey varsa yürütülebilir. Grup başkanvekillerinin çalışmalarıyla yürütülebilir. Yasal zemini de varsa oraya oturtulmak suretiyle orada çıkış yolunu buluruz ve biz burada olumlu yaklaşım içerisindeyiz diye bizzat kendim ve arkadaşlarım açıkladık.''

Erdoğan bedelli askerlik tartışmalarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Gönderilen talepleri klasörleyip Genelkurmay ile Milli Savunma Bakanlığı'na gönderseniz iyi olur. Detayları görüşmemiz lazım. Detayları öğrenemeden bir değerlendirme yaparsam yanlış olur."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com