Advert
Advert
Advert

Bebeklerde Retinopati Cerrahisi OSM'de

OSM Ortadoğu Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Doçent ve Uzman Hekimleriyle yapılması kritik olan cerrahi uygulamaları gerçekleştirmeye devam ediyor

Bebeklerde Retinopati Cerrahisi OSM'de
Bebeklerde Retinopati Cerrahisi OSM'de

Daha önce retina hastalığından dolayı ciddi görme bozuklukları yaşayan bir çok hasta günümüzde vitrektomi ameliyatı sayesinde daha iyi bir görme düzeyine sahip olabilmektedir. Vitrektomi yönteminin erken doğan bebeklerde uygulanması işlemi, çok az hastanede yapılan bir uygulama olmakla birlikte zorlu bir işlemdir, genelde tek göze uygulanmaktadır.

Çift göze uygulama işlemi hastanemizde ilk kez yapılmıştır. Bu yöntem gözün içinde bulunan yumurta akı gibi yapının özel mikro-cerrahi aletlerle yenmesi ve çekintilerin gevşetillmesi sağlanarak hastanın görme bozukluğunu ilerlemesini önlemekte, bazen tamamen düzeltilmektedir.


Kadın hastalıkları ve doğum Hastanesinde takip edilen prematüre (erken doğan) retinopatisine bağlı, gözlerinde traksiyonel retina dekolmanı (retinanın çekinti ile ayrılması) olan Çelik bebek Doç. Dr. Erdinç Aydın tarafından, her iki gözüne prematüre vitrektomi operasyonu başarıyla ugulandı, çelik bebek sağlığına kavuştu.

Doç. Dr. Erdinç AYDIN: "Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde erken doğan bebeklerin retinopatisi açısından takipleri ve tedavileri dışında, Yenidoğan ünitemiz ve şartlarımız uygun olduğunda hastanemiz dışında diğer kamu ve özel hastanelerde takip edilen bebeklerin laser tedavisi 3 yıl, bebeklerde vitrektomi operasyonları ise1.5 yıldır hastanemiz göz kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu tür tedavilerde öncelikle amacımız hastalığı durdurmak, erken doğan bebeğin görme yetisini tamamen kaybetmesini önlemektir. Takipleri düzenli yapılmamış, geç gelen olgularda, bu durumu sağlamak her zaman mümkün olamamakla birlikte birden fazla operasyon gerekebilmektedir. Aileler bu konuda bilinçli olmalı ve erken doğan bebeklerin takiplerini düzenli yaptırarak hekimlerin zamanında tanı ve tedavi yapabilmesine imkan vermelidir. "

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu