Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset BDPli belediye başkanının görevden alınmasına BDP Van Milletvekili Özdal Üçerin tepkisi çok sert oldu

BDPli belediye başkanının görevden alınmasına BDP Van Milletvekili Özdal Üçerin tepkisi çok sert oldu

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2011 Pazar 13:52
BDPli belediye başkanının görevden alınmasına BDP Van Milletvekili Özdal Üçerin tepkisi çok sert oldu

Vanın Başkale ilçesi BDPli Belediye Başkanı İhsan Gülerin İçişleri Bakanlığınca görevden alınması kararına, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer tepki gösterdi. Üçer, Türk milleti adına karar veren mahkemenin böyle bir karar vermesi bizim için hiçbir bağlayıcılığa sahip değildir diyerek İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen karar yazısını yırttı.

Başkale Belediye Başkanı BDPli İhsan Güler, 2006 yılında Ankarada bir PKKlının mevlidine katılmış ve burada yaptığı konuşmasından dolayı hakkında Örgüt propagandası yapmak suçundan dava açılmıştı. Ankara 11inci Ağır Ceza Mahkamesi, görülen davada Belediye Başkanı İhsan Gülere 1 yıl hapis cezası verdi. Belediye Başkanı Güler, kalp rahatsızlığı nedeniyle aldığı raporla cezaevine girmezken, İçişleri Bakanlığı dün gönderdiği yazıyla Güleri görevden aldı.

Dün Başkaleliler duruma tepki gösterip oturma eylemi yaparken, bugün de BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, belediye önünde basın açıklaması yaptı. Üçer, Gülerin hukuki ve meşru olmayan gerekçelerle görevden alındığnı ileri sürdü. Türk Milleti adına karar veren mahkemenin böyle bir karar vermesinin kendilerini bağlamadığını söyleyen Üçer şöyle konuştu:

SEÇİME KADAR GENEL BAŞKAN

Onlar Türk milleti adına bu tür haksız ve hukuksuz kararlara imza atıyorlarsa, bizler de Kürt halkı adına bu hukuksuz, kanunsuz ve meşru olmayan mahkeme kararlarını hiçe sayıyoruz. Bu mahkeme kararının bizim için hiçbir değeri yoktur. Belediye Başkanımız Sayın İhsan Güleri seçen Başkale halkıdır. Onu görevden alabilecek tek merci de Başkale halkıdır. Belediye başkanımız halkın onur ve gurur duyacağı hizmetlere imza atmıştır. Biz kendisiyle onur ve gurur duyuyoruz. Bu tür onurlu şahsiyetleri hedef alan hukuksuz mahkemeleri protesto ediyoruz. Ve onların kararlarının bu halk için hiçbir beyanının olmadığını ilan ediyoruz. Kürt halkının iradesini kırılamayacağını herkes bilsin. O yüzden belediye başkanımız Sayın İhsan Güler yeniden bir halk seçimi yapılana kadar bu halkın belediye başkanıdır. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından gelen görevden alınma karar yazısını yırtıp çöp kutusuna attı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da Yeni Anayasa Bilgilendirme Toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com