Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenleme

BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenleme

BDDK, bankaların müşterilerine sormadan, tek taraflı olarak belirledikleri çeşitli nedenlerle müşterilerinden ücret almalarını yasakladı.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2015 Pazartesi 08:57
BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenlemeBazı bankalar geçen yıl çıkan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliğine karşın müşterilerinden çeşitli adlar altında para kesmeye devam ediyor.

BDDK  bankaların, tek taraflı olarak belirledikleri  Hesap Yönetim Ücreti (HYÜ), telefonla ‘borç ödemeniz yaklaştı’ hatırlatması  gibi çeşitli nedenlerle  müşterilerinden çeşitli adlar altında ücret almalarını yasakladı.

Bankaların kredi masraf ve tahsilatlarını belirleme serbestliğine Kasım 2014’te sınırlama getirilmesine rağmen, bazı bankalar tarafından, kârlılık hedefiyle, müşterilere telefon açıp, son ödeme tarihi yaklaşan ya da son ödeme tarihi yeni geçen kart ödemelerini, ‘Ödemeniz var’ ya da ‘Ödemeniz yaklaştı’ dedikten sonra kredi kartı ve bireysel kart müşterilerinden iletişim ücreti   alınıyor.  Alınan ücretler de 50 ile 100 lira arasında.

 Bu konudaki düzenleme, Resmi Gazete’nin 15 Kasım 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Buna göre bankalar kredilere uygulayacakları faiz oranı, getirisi dışındaki diğer masraf ve tahsilatları serbestçe belirleyemiyor. Ancak sektördeki bazı bankalar kendilerini bu yasal düzenlemelerin dışında tutarak, kanunun net bir şekilde yasakladığı şekilde faiz dışında da uygulamalar yaparak müşterilerinden haksız şekilde para kesmeye devam ediyor.   (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com