Advert
Advert
Advert

BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenleme

BDDK, bankaların müşterilerine sormadan, tek taraflı olarak belirledikleri çeşitli nedenlerle müşterilerinden ücret almalarını yasakladı.

BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenleme
BDDK’dan Banka ücretlerine yeni düzenlemeBazı bankalar geçen yıl çıkan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliğine karşın müşterilerinden çeşitli adlar altında para kesmeye devam ediyor.

BDDK  bankaların, tek taraflı olarak belirledikleri  Hesap Yönetim Ücreti (HYÜ), telefonla ‘borç ödemeniz yaklaştı’ hatırlatması  gibi çeşitli nedenlerle  müşterilerinden çeşitli adlar altında ücret almalarını yasakladı.

Bankaların kredi masraf ve tahsilatlarını belirleme serbestliğine Kasım 2014’te sınırlama getirilmesine rağmen, bazı bankalar tarafından, kârlılık hedefiyle, müşterilere telefon açıp, son ödeme tarihi yaklaşan ya da son ödeme tarihi yeni geçen kart ödemelerini, ‘Ödemeniz var’ ya da ‘Ödemeniz yaklaştı’ dedikten sonra kredi kartı ve bireysel kart müşterilerinden iletişim ücreti   alınıyor.  Alınan ücretler de 50 ile 100 lira arasında.

 Bu konudaki düzenleme, Resmi Gazete’nin 15 Kasım 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Buna göre bankalar kredilere uygulayacakları faiz oranı, getirisi dışındaki diğer masraf ve tahsilatları serbestçe belirleyemiyor. Ancak sektördeki bazı bankalar kendilerini bu yasal düzenlemelerin dışında tutarak, kanunun net bir şekilde yasakladığı şekilde faiz dışında da uygulamalar yaparak müşterilerinden haksız şekilde para kesmeye devam ediyor.   (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!