Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Bayramda bütün küskünlerin barışması gerekir"

"Bayramda bütün küskünlerin barışması gerekir"

Van İl Müftülüğü tarafından Kurban Bayramı münasebetiyle yapılan açıklamada, Bayramların kaynaşmaya, dayanışmaya, yardımlaşmaya, ve sevgiye vesile olduğunu belirterek, bunların a gerçekleştirilmesi için herkesin çaba göstermesi gerektiği ifad edildi.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2014 Cuma 10:07

Van il Müftüsü Nimetullah Arvas  Kurban Bayramı münasebetiyle yaptığı açıklamada, 

Peygamber Efendimizin Müslüman toplumu bir gemiye binen yolculara benzettiğini söyleyen Mütfü Arvas, Müslümanların bir birinden 3 günden fazla küs olmaması gerektiğini belirterek, bayramların müminlerin kaynaşması, bir araya gelmesi, küskünlerin barışması hikmetini içinde taşıdığını söyledi.

“Barışmak İslam’ın emridir”

Peygamber Efendimiz (s.a.v), küs olanların barışmasını, üç günden fazla küs durmamalarını tavsiye ettiğini söyleyen Arvas, “Bilindiği gibi iki bayramımız var. Birisi Ramazan Bayramı, Fıtır Bayramı, hatta Kur’an Bayramı da diyebiliriz. Bir diğeri ise Kurban Bayramı. Bayramlar, müminlerin kaynaşması, bir araya gelmesi, küskünlerin barışması hikmetini içinde taşır. Peygamber efendimiz (s.a.v) küs olanların barışmasını, üç günden fazla küs durmamalarını tavsiye etmişlerdir. Barışmak İslam’ın emridir. Çünkü dinimizin adı İslam’dır, İslamın bir manası da barıştır. Allah’u Teala Kur’an-ı Kerim’de ‘Hepiniz İslam’a topluca girin Selam dinine girin, Müslüman olun, İslam olun, Salim olun’ diye buyuruyor. Bütün küslerin barışması gerekiyor.” diye konuştu.

“Bir birimizle küz olduğumuz zaman köyümüz, şehrimiz, ülkemiz sıkıntılı hale gelir”
Peygamber Efendimizin Müslüman toplumu bir gemiye binen yolculara benzettiğini belirten Arvas, “Bir gemi düşünün diyor (s.a.v). Bu gemiye binmek üzere kura ile yer tespiti yapılmış. Üç katlı bir gemi düşünün, üst katına, orta katına ve el alt katına düşen  de var. Alt katındakiler biz yukarıya ikide bir çıkıp oradaki Müslüman kardeşlerimizi rahatsız etmeyelim, tatlı su yukarıda, onu almayalım da geminin dibinde bir delik açalım, deniz suyumuzu temin edelim derler. Orta ve üst kattakiler de ya kardeşlerim ne yapıyorsunuz burayı delerseniz sadece siz değil hepimiz boğuluruz. Gemi su alır. Dolayısıyla üst kat, orta kat alt kattaki kardeşlerine, alt kattakilerde üst kattaki kardeşlerine düşünerek hep birlikte sahili selamete, yani limana sağlam erişmek için dikkat etmişlerdir. İşte küs olmak, birbirlerinden uzak durmak, bir birlerini hiçe saymak demek, içinde yaşadığımız coğrafyadan kendimizi, çoluk çocuğumuzu, etrafımızı o nimetten uzaklaştırmış oluruz. Yani bir birimizle küs olduğumuz zaman köyümüz, şehrimiz, ülkemiz sıkıntılı hale gelir. Yani biz sıkıntı yaşarız.” ifadelerini kulandı.

“Hz. Ali şöyle buyurmuş: günah işlemediğim her gün benim için bayramdır”

Bayramların kaynaşmaya, dayanışmaya, yardımlaşmaya, muhabbete ve sevgiye vesile olduğunu söyleyen Arvas, “Bunu bayramlarda gerçekleştirmek için herkesin çaba göstermesi gerekiyor. Köylüsü de, şehirlisi de, memuru da, zengini de, fakiri de bunu dikkat etmesi lazım. Gemiyi batırmamak için hepimiz el birliği ile dayanışma içerisinde bu bayramı fırsat bilelim. Gelin bayramlaşalım, tanışalım, birleşelim. Hz. Ali’ye bayram hakkında sormuşlar. Oda buyurmuş ki günah işlemediğim her gün benim için bayramdır. Günah işlemediği taktirde mümin için her gün bayramdır. Bu halde her günü bayram yapalım. Kurbanımızı bayram yapalım. Bayramımızı kurbana çevirelim, paylaşalım.” şeklinde konuştu.  (Hacı Yılmaz-İLKHA)   


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da oto hırsızlık şebekesi yakalandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com