Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Bayram tartışmasına diyanetten nokta, işte o açıklama

Bayram tartışmasına diyanetten nokta, işte o açıklama

Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkeleri, hilal görünmediğini belirterek bugünde oruç tutmalarıyla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş'ten açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2016 Salı 20:41
Bayram tartışmasına diyanetten nokta, işte o açıklama

Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkeleri, hilal görünmediğini belirterek, bugünde oruç tutmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesinin esas olduğunu söyledi.

İçtihat farklılığından doğan değişik uygulamalar kimsenin ibadetine zarar vermeyeceğini belirten Keleş, "Bazı İslam ülkeleri hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil, kendi ülkelerinde görülebilirliğini dikkate almaktadır. Bu bayramda olduğu gibi Türkiye'den bir gün sonra bayram yapması bu sebepledir. Bu tür içtihat farklılığından doğan değişik uygulamalar kimsenin ibadetine zarar vermemektedir. Ramazanı şerif 4 Temmuz'da bitmiştir. 5 Temmuz Ramazan Bayramı'dır. Ramazan hilali 4 Temmuz'da Güney Amerika'dan itibaren görülmeye başlamıştır." dedi.

Keleş, diyanetin hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esas aldığını belirtti.

Mısır, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Filistin Vakıflar Bakanlığı Hilal Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen basın toplantısında, hilalin görülmemesi nedeniyle Ramazan'ın 30 güne tamamlanması gerektiği belirtilerek, bayramın Çarşamba günü kutlanacağı duyurmuştu. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com