Advert
Advert
Advert

Baykal savcıya bilgi vermeyi reddetti

Baykal savcıya bilgi vermeyi reddetti
Baykal savcıya bilgi vermeyi reddetti

Bu nedenle de Baykal'dan mekanın adres bilgisi talep edildi. Ancak Baykal, adresi vermeyeceğini söyledi.

Hürriyet-Vatan

Nurettin KURT'un haberi

İNTERNETE düşen görüntülerle ilgili eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları Savcısı Bülent Yücetürk, avukatları aracılığı ile Baykal'ı ifade vermeye davet etti. Ancak Baykal, avukatları aracılığıyla bu aşamada böyle bir bilgiyi vermek istemediğini bildirdi.

Çekimin yapıldığı mekan aranıyor

Bilişim suçları polisi, görüntülerin ilk kez servis edildiği yurtdışındaki yeri tespit etti. Ancak internet sağlayıcısı yüklenen program nedeniyle sürekli IP numarasını yenilediğinden bir sonuç elde edilemedi. Sanal soruşturmadan bir ipucu elde edilemeyeceği kanısına varan savcılık, görüntülerin çekildiği mekanı tespit ederek sorumluları bulmaya çalışıyor. Savcılık ve polis, buradan yola çıkarak çevredeki baz istasyonları ile varsa kamera kayıtlarından, kapıcı ve yöneticilerin ifadelerinden faydalanarak delil elde etmeyi planlıyor. Bu nedenle savcılık, Baykal'dan avukatları aracılığıyla görüntülerin yer aldığı mekanın adres bilgisini talep etti. Ancak Baykal'ın bu aşamada böyle bir bilgiyi vermek istemediği iletildi. Görüntülerde bulunduğu iddia edilen milletvekili Nesrin Baytok ise savcılık tarafından ifade vermeye davet edilmedi.

Suç duyurusunda yer alan talep

Baykal'ın avukatları aracılığıyla yapılan suç duyurusunda, "şüpheliler" başlığında, "www.habervaktim.com internet sitesinin içerik sağlayıcıları" yer alıyor. Suç duyurusunun sonuç bölümünde ise şu talep bulunuyor:

"Müvekkilim Deniz Baykal'a atfedilen ve kendisinin seks videosu olduğu iddia edilen şeref ve ahlaka, özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil eden, müstehcen, kişilik haklarına ağır saldırı içeren, ‘Deniz Baykal'ın Seks Kaçamağı' başlıklı videonun yayınlandığı www.habervaktim.com adlı internet sitesinin içerik sağlayıcılarının tespit edilerek, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkındaki kanunun 4. maddesi uyarınca, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumlu olan bu kimselerin cezalandırılmasını arz ve talep ederiz."

Savcı telefonla aradı iddiası

Kulislerdeki bir iddiaya göre Baykal, kendisini telefonla arayarak bilgi vermeye davet eden Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk'ün bu davetini reddetti. Bir başka iddiaya göre ise savcılıktan aranan Baykal telefona çıkmayarak olası bir davetin önünü aldı.

Ayrıca Baykal'ın, savcılığın avukatları aracılığıyla görüntülerin çekildiği mekana ilişkin bilgi talebini de reddettiği ifade edilirken, yine savcılığın eğer bilgi vermek isterse kendisini dinlemeye hazır oldukları mesajı gönderdiği ancak Baykal'ın şimdilik buna gerek görmediği de kaydedildi.

Baykal'a tebligat çıkabilir

Edinilen bilgiye göre savcılık, Baykal'ın yaptığı suç duyurusunda görüntüleri gizlice çeken kişi ya da kişilerin bulunmasını istemesi üzerine görüntülerin çekildiği yerle ilgili bazı bilgileri Baykal'dan almak istedi. Savcılığın, görüntülerin internete yüklendiği yerin tespitinde teknik güçlükler yaşadığı, bu aşamada bu yolla sonuç alınmasının güçlüğünü göz önüne alarak görüntülerin gizlice çekilmesine odaklandığı belirtildi. Bu amaçla görüntülerin çekildiği mekanın adresini öğrenmek isteyen savcılık, böylece baz istasyonlarının kayıtları ve mekan çevresindeki olası kamera görüntüleriyle görüntüleri çeken kişilere ulaşmak istiyor. Bunun için de Baykal'dan görüntülerin çekildiği mekana ilişkin bilgilerin sorulması soruşturma açısından oldukça önemli hale geldi. İlk etapta Baykal'dan bu konuda olumlu yanıt alamayan savcılığın önümüzdeki günlerde Baykal'a resmi tebligat çıkarabileceği ifade edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu