Advert
Advert
Advert

Bayan Basketbol Konferansının ilki yapıldı

Bayan Basketbol Konferansının ilki yapıldı
Bayan Basketbol Konferansının ilki yapıldı
Basketbol Federasyonunun internet sitesinden yapılan açıklamada, konferansa 5 kıtadan 49 ülkenin federasyon temsilcilerinin katıldığı bildirildi.

Konferanstan sonra yayınlanan bildiride FIBAdan, bayanlar basketboluna ayrılan kaynakların arttırılması, tüm resmi müsabakalarda bayanlar basketbolu için çemberin yüksekliğinin azaltılması, bayan oyuncular için özel forma tasarımı, bayan gazeteciler yetiştirmek için özel programlar düzenlenmesi ve Sınır Tanımayan Basketbol (Basketball Without Borders) benzeri, kızları hedefleyen basketbol kamplarının organize edilmesi hakkında test uygulamalarına ve FIBAnın yönetim kademelerinde görüşmelere başlaması istendiği bildirildi.

FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann, konferansta bayanlar basketbolunu ve bayanların basketboldaki yerini geliştirecek, somut önlemler içeren bir bildirinin yayınlandığını belirterek, Ne var ki, ancak bu önlemler uygulandığında ve faydalarını görmeye başladığımızda başarıdan söz edebiliriz dedi.

Baumann, bayanlar basketbolundaki muhtemel kural değişikleri hakkında ise Bayanlar basketbolunun olması gereken yerde olmadığı, yeterli sayıda ülkenin üst seviyede rekabet edemediği ve bayanlar ile erkekler arasında farklar olduğu, konferansa katılan herkes tarafından kabul edildi. Demek ki, bayanların basketbol oynama isteğini arttırmanın yollarını aramalıyız. Takvimi gözden geçirmek, bayanlara özel formaların yaratılması ve çember yüksekliğinin değiştirilmesi, bunu başarmak için aklımıza gelen yollardan sadece bazıları diye konuştu.

Bildiride, FIBA Yönetim Kuruluna, 2. Bayanlar Basketbolu Konferansının, en geç 2012deki FIBA Dünya Kongresi kapsamında düzenlenmesi teklif edildiği kaydedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır