Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Batmanlı ahşap sanatçısı evini atölyeye çevirdi

Batmanlı ahşap sanatçısı evini atölyeye çevirdi

Batman'da ahşap yakma-dağlama sanatçısının kendi imkânlarıyla yaptığı el sanatını eserler büyük ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2015 Çarşamba 18:29
Batmanlı ahşap sanatçısı evini atölyeye çevirdi

Batman’daki evinde ahşap yakma-dağlama sanatı işleyen Muharrem Fırat Kaya, daha önce Batman’da yapılmayan bir sanatı icra ettiğini, bunun da halk tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Lise yıllarında özellikle ahşap sanatına merak salan Muharrem Fırat Kaya, evinde ahşap yakma dağlama sanatıyla uğraşıyor. Batman Endüstri Meslek Lisesi’nde Makine Ressamlığı ve Batman Üniversitesinde Geleneksel El Sanatları bölümü mezunu olan Kaya, sanatı için evini adeta atölyeye çevirdi.

Lise yıllarında makine ressamlığından bu işe merak salıp araştırdığını belirten Kaya, “En son Batman Üniversitesi Geleneksel El Sanatları bölümüne kaydımı yaptım. Üniversitede tam olarak bu ders verilmese de bir altyapı olarak tensip, ebru, hat gibi dersler aldım. Bu eğitimle eski Osmanlı sanatlarını öğrendim.  Son olarak bu sanatları ahşapta birleştirme fikirleri oluştu. Daha önceleri de ahşapla ilgilendim, yakarak bu sanatları ahşapta uygulamaya başladım. Bu vesileyle ahşap yakma dağlama sanatına başladım.” dedi.  

Ahşap yakma-dağlama sanatı üzerine birçok fikrini uygulamaya koyduğunu ifade eden Kaya, “Şu anda da aklımda değişik fikirler var, zamanla fırsat ve imkân bulursam yapmaya başlarım. İmkânsızlıktan dolayı bazı projelerimi yapamıyorum. Batman’da bu işi yapmak için fırsat, imkân ve malzeme sıkıntısı var. Şu anda belirli bir atölyem ve malzemelerim olmadığından bu işi evde yapıyorum. İmkânlar elverişli olsaydı bazı makinalar alarak çalışmamı geliştirmeye çalışırdım. Maddi olarak bunları karşılayamadığım için sanatımı evde yapıyorum. Evimin bir odasını atölyeye çevirdim. İlerde imkân bulursam bir atölye açıp bütün sanatları birbirine harmanlayıp birleştirerek değişik sanatlar yapmayı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Sanatın olduğu yerde savaş olmaz”

Son olarak yetkililerden bu tür sanatların önünü açmaları için yardımcı olmalarını beklediğini dile getiren Kaya, “Herkesin sanatla ilgilenmesini istiyorum. Herkes bir hobi olarak bir şeyler yapabilir. Sanat kimseye zarar vermiyor, aksine fayda sağlıyor. Sanatın olduğu yerde savaş olmaz. Her yerde sanatın ön planda olmasını isterim.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa Valiliği harekete geçti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com