Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Batman'daki Suriyeliler Türkçe öğreniyor

Batman'daki Suriyeliler Türkçe öğreniyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'a sığınan Suriyeliler, her yerde kendilerini rahatça ifade edebilmek için kurslara giderek Türkçe öğreniyorlar.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2015 Pazartesi 19:01
Batman'daki Suriyeliler Türkçe öğreniyor

Yaklaşık 4 yıldır ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Batman’a sığınan Suriyeli mülteciler, gittikleri yerlerde sorunlarını rahatça dile getirmek, bir işe yerleşebilmek ve yabancılık çekmemek için kendilerini yazdırdıkları kurslarda Türkçe öğreniyorlar.

Batman’da faaliyet gösteren Suriye Muhacirler Derneği ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Suriye Muhacirler Derneğinde Türkçe eğitim gören Suriyelilere, yaklaşık 3 ay gördükleri eğitimin ardından kurs bitirme belgesi veriliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Suriye Muhacirler Derneği Başkanı Nimet Kaçmaz, Suriyelilerin haftada 2 gün olmak üzere saat 18.00 ile 21.00 arasında Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir hoca tarafından Türkçe eğitim aldıklarını belirtti.

Şu an itibariyle 20 Suriyelinin eğitim gördüğünü dile getiren Kaçmaz, bu kursu vermelerindeki amacın, Suriyelilerin gittikleri yerlerde zorlanmadan Türkçe konuşarak sorunlarını ve isteklerini rahatça dile getirmeleri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 30 Suriyelinin Türkçe öğrenerek belge aldığını vurgulayan Kaçmaz, “Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman’a sığınan Suriyeli kardeşlerimiz, Türkçe öğrenmek için bize müracaatta bulunuyor. Biz de yapmış olduğumuz protokol gereği bu Suriyeli kardeşlerimize Türkçe eğitim veriyoruz. Suriyeliler, burada Türkçe öğreniyor ve yazabiliyor. Suriyeliler gittikleri resmi kurumlarda Türkçe bilmediği için çok sıkıntı yaşıyor. Burada kurs görenler resmi yerlere gittikleri zaman bu sefer zorlanmadan rahatça varsa sıkıntısını dile getirebilecek. Burada eğitim gören Suriyelilere, kurs bitimin ardından belge veriyoruz.” dedi.

Türkçe öğrenme kursuna gelen Suriyeliler de, kurs sayesinde Türkçe öğreneceklerini ifade ederek, artık rahatça gittikleri yerlerde sorunlarını dile getirebileceklerini dile getirdiler.     (M.Fatih Akgül - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com