Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Batman'daki Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Batman'daki Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'a sığınan Suriyeli mülteciler, savaşın bir an önce bitmesini ve kendi evlerine dönmek istediklerini belirttiler.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2015 Cumartesi 12:44
Batman'daki Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Batman’a sığınan Suriyeli mülteciler, buradaki yaşam koşullarının iyi olduğunu ama yine de bir an önce savaşın bitmesini ve kendi ülkelerine dönmek istediklerini söylediler.

Suriyeli mültecilerin tek isteği, savaş nedeniyle terk ettikleri vatanlarına geri dönmek. Suriyeliler, “Batman’da kendi evimizde gibi yaşıyoruz ama yine de Suriye’ye dönmek istiyoruz. Çünkü orası bizim evimiz, bizim yurdumuz.” diyerek, ülkelerine geri dönmek istiyorlar.

Batman’ın İluh Mahallesinde ikamet eden 8 nüfuslu Şerif Emin ailesi, ülkelerindeki savaşın bitmesi için diğer devletlerin buna bir çözüm bulmasını isteyerek, artık doğup büyüdükleri vatanlarına geri dönmek istediklerini ifade ettiler.

Hiçbir şeyin insanın kendi vatanı gibi olmadığını vurgulayan Suriyeli öğretmen Abdülmecit Ali, “Buradaki durumumuz iyidir. Burada Batman halkından memnunuz ve kendimizi yabancı bir yerde hissetmiyoruz. Ama ülkemize dönersek bizim için daha iyi olur. Bir an önce Suriye’deki bu savaşın durmasını istiyoruz. İsteğimiz, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar Hükümetleri bir çözüm bulsunlar ki, bizler ülkemize dönelim. Halkımız sıkıntılar yaşıyor. Bütün dünya ülkelerine dağılmış durumdadırlar. Bir daha ülkelerine dönmeleri zor olacak. Burada her ne kadar rahatımız yerindeyse de, buradaki tek sıkıntımız ülkemizden uzak durmamızdır.” dedi.

“Ülkemizdeki savaşın bitmesini istiyoruz”

8 kişilik bir nüfusla birlikte yaklaşık 2 yıl önce Suriye’nin Kamışlo şehrinden Batman’a geldiklerini dile getiren Hayat Şerif Emin, “İki seneden beridir Batman’dayız. Burası bizim için Suriye’den iyidir. Savaş olmadan önce Suriye’de güzeldi ama savaştan sonra orası karıştı. Suriye’de su, elektrik yoktu, ölüm vardı ve onun için Türkiye’ye kaçtık, geldik. Burası bizim için çok iyidir ve bir sıkıntımız yok. Bizler sadece ülkemizdeki savaşın bitmesini istiyoruz ve kendi ülkemize dönmek istiyoruz. İsteğimiz Suriye düzelsin ve kendi akrabalarımızın yanına dönmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İsteğimiz, Allah bir su döker de bu savaş biter”

Bir başka Suriyeli Ravan Mehmet Şerif Emin ise şunları söyledi: “Buradaki durumumuz Suriye’dekine göre gayet iyidir. Buranın halkı bize Suriye halkı gibidir. Burada dil sorunu yaşamıyoruz ve kendimizi yabancı hissetmiyoruz. Burada dükkân açtım ve kimse bize sıkıntı vermiyor. Açtığım dükkânda işlerimi yapıyorum. İsteğimiz, bu savaşa Allah bir su döker de bu savaş biter. Umudumuz, ülkemizdeki savaş biter ve herkes memleketine döner. O gün de bir gün gelecek inşallah.” (M. Fatih Akgül - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com