Advert
Advert
Advert

Batman'da sulama kanalındaki balıklar telef oldu

Batman'da sulama kanalında suyun azalmasından dolayı havasız kalan yüzlerce balık telef oldu.

Batman'da sulama kanalındaki balıklar telef oldu
Batman'da sulama kanalındaki balıklar telef oldu

Batman merkeze bağlı Diktepe (Xincika) köyü arkasından geçen Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait sulama kanalındaki suyun azalması nedeniyle havasız kalan yüzlerce balık telef oldu.

Yakın çevrede bulunan halkın ölmeden balıkları elleriyle topladığı öğrenilirken, su kanalının boşaltım bacasının etrafında toplanan ölü balıklar, çevreye kötü kokuların yayılmasına neden oldu.

Tarlaların ekimi zamanında su kanalına verilen suyun kesilmesiyle birlikte yüzlerce balığın, kirlenen ve azalan suda hava alamadığından dolayı telef olduğunu belirten bölge sakinlerinden Faysal Aslan, “DSİ tarafından kanala su verilmediği için su boşaltım mazgallarında kalan yüzlerce balık telef oldu. Binlerce balık suyun dibinde havasızlıktan telef olma durumdadır. Eğer ki bu kanala su verilmezse balıkların hepsinin telef olma olasılığı yüksektir. Bu kanala su verilmesi balıkların telef olmamaları açısından önemlidir. Yetkililerin bu konuya duyarlı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Balıkların kanala girmemesi için barajdan tahliye edilen suyun su kanalı önünde bir elekten geçirilerek bırakılması tavsiyesinde bulunan Aslan, bunun yapılması halinde balıkların su kanalına girmeyeceğini ve telef olmayacağını ifade etti.

Konuyla ilgili DSİ yetkililerini aradığını ve yetkililerin kendisine sulama olmadığı için suyu bırakamadıklarını söylediklerini dile getiren Aslan, canlı olan balıkların telef olmaması için yetkililerin bu duruma el atmasını istedi. (M.Fatih Akgül-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!