Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Batman'da 'Müslümanların Tarihi' konuşuldu

Batman'da 'Müslümanların Tarihi' konuşuldu

Batman Üniversitesinde 'Müslümanların Tarihi' konulu konferans verildi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 18:36
Batman'da 'Müslümanların Tarihi' konuşuldu

Batman Üniversitesi Genç Gönüllüler Topluluğu tarafından Üniversitenin Batı Raman Kampüsünde ‘Müslümanların Tarihi’ konulu konferans verildi.

Düzenlenen konferans için Batman’a gelen İslam Tarihçisi ve Yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, ilk olarak Batman Kız İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelerek, tavsiyelerinde bulundu.

Daha sonra Sırma, Batman Üniversitesi Batı Raman Kampusu İlahiyat Fakültesine giderek Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen ‘Müslümanların Tarihi’ konulu konferansa katıldı. Ayrıca konferansa üniversitenin bazı öğretim görevlileri STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferans, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın sinevizyon eşliğinde ‘Müslümanların Tarihi’ konulu konferansıyla devam etti.

Hz. Âdem ve Havva’dan günümüze kadar Müslümanların tarihine değinen Sırma, “Hz. Âdem ve Havva’nın çocukları dünyanın birçok yerine dağıldılar. Dağılınca renkleri ve dilleri değişti. Allah-u Teâlâ’nın hikmetine bakıyorsunuz, yeryüzünde insanlardan biri sarı, biri siyah, biri esmer tipler meydana geldiler. Ama bir zaman geldi bu tipler, Allah’ı unuttular. Allah-u Teâlâ onlara tekrar dini hatırlatmak üzere 124 bin peygamber gönderdi.” ifadelerini kullandı.

Sırma, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hz. Âdem cennetten çıkarılınca beraberinde Hacer-ul Esfet taşını getirmiş. Bütün dinlerde sembolizm var. Bizim 5 duyumuz her şeyi kavramaya yetmiyor. Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (sav) buyurmuş ki; ‘Hacer-ul Esfet sembolik olarak Allah’ın yeryüzündeki sağ elidir.’ Oraya giden hacı veya umreci tavafa Hacer-ul Esfet’te başlar. Allah’a biat ediliyor. Bu şekilde Kâbe yapıldığı günden bugüne kadar devam ediyor. Bizim Müslümanlarda bir hastalık var. Avrupalılar ne yaparsa, biz onlara benzemeye çalışıyoruz. Dünyanın 7 harikası diye bir şey uydurdular. Firavunun piramiti de bu harikalardan bir tanesidir. Oysaki harika olan Kâbe’dir. Kâbe kurulduğu günden bu güne kadar işlevini kaybetmedi.”

Program sonunda Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya çiçek taktim edildi.   (M. Sait Çelik – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com