Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Batman'da ilk serbest kas dokusu transferi yapıldı

Batman'da ilk serbest kas dokusu transferi yapıldı

Batman Bölge Devlet Hastanesi serbest kas dokusu transferi yaparak Batman'da bir ilke daha imza attı.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2015 Pazartesi 13:29
Batman'da ilk serbest kas dokusu transferi yapıldı

Türkiye’nin ancak belirli hastanelerinde gerçekleştirilen serbest kas dokusu transferi ameliyatı, Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde Op. Dr. Fırat Acar tarafından yapıldı.

Bir kaza sonucu sağ ayağında ağır derecede doku kaybı gelişen 17 yaşındaki Edip Dündar, önce başka hastanelere götürüldü. Gittiği hastanelerde kendisine ayağının ‘sakat kalabilir hatta kesilebilir’ denilen Edip Dündar, Batman Bölge Devlet Hastanesine başvurdu. Burada ayağına yapılan başarılı doku transferi yapıldı.

Hastanın sağ uyluk kısmından alınan gracilis kas dokusundan ayak sırtına transfer edildi. Fonksiyonel ve kozmetik açıdan başarılı sonuç elde edilen operasyonla hastanın ayağı kesilmekten kurtarıldı ve sağılığına kavuştu.

Başarılı ameliyatı gerçekleştiren Doktor Fırat Acar; “17 yaşındaki hastamız Edip Dündar, sağ ayak sırtından tabanına uzanan ciddi doku kaybı ile bize başvurdu. Hastada, sağ uyluk iç yüzünden alınan gracilis kas dokusunun ayak sırtına taşınmasına karar verildi. Bu ameliyat Plastik Rekonstruktif ve Estetik cerrahi pratiğinin üst düzey ameliyatlarından olan serbest doku transferidir. Yaklaşık 8 saat süren başarılı operasyon sonrasında uyluk bölgesindeki kas dokusu mikrocerrahi yöntemlerle ayağa taşındı. Hastamız kısa sürede sağılığına kavuştu.” dedi.

Bu tür ameliyatların artık Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde de tarafınca gerçekleştirilebileceğini ifade eden Dr. Acar, ameliyatta emeği geçen ekibe teşekkür etti.

Ayağın eski fonksiyonunu kazanması sonrası mutluluğunu ifade eden hastanın babası Abdulhalim Dündar, “Oğlum geçirdiği bir kaza sonucunda ağır yaralandı. İlk götürdüğümüz merkezde bize sakat kalabileceği hatta ayağının belki de kesilebileceği söylendi. Batman Bölge Devlet Hastanesi plastik cerrahi doktorlarından Op.Dr. Fırat Acar’ın başarılı çalışmalarını duymuştuk. Biz de hastamızı ona getirdik. Oğlumun sakat kalabileceği haberi dünyamı başıma yıkmıştı. Fakat Dr. Fırat Acar’ın gerçekleştirmiş olduğu başarılı operasyonla oğlum sağılığına kavuştu ve şimdi yürüyebiliyor.” dedi.      

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com