Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Batman'da ilk defa Halep keçisi yetiştiriciliği

Batman'da ilk defa Halep keçisi yetiştiriciliği

Dünya'da en çok süt veren birkaç keçi ırkından birisi olan Halep keçisi üretimi Batman'da ilk defa yetiştirilmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 10:04
Batman'da ilk defa Halep keçisi yetiştiriciliği

Kozluk ilçesinde Halis Işık ve Yılmaz Işık kardeşler, bölgeye getirdikleri Halep keçileriyle hayvancılık sektöründe Batman’da bir ilke imza attılar.

Işık kardeşler, 3 bin metre karelik arazi üzerine kurdukları büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı çiftliğinde Suriye’nin Halep kentinden kendi imkânlarıyla 17 adet Halep keçisi getirerek yetiştirmeye başladı.

Halep keçilerinin bölge keçilerine göre et ve süt üretimi bakımından daha zengin olduğunu ve bu yüzden bu sektöre girdiklerini ifade eden Halis Işık, “Ekonomik açıdan iyi ve gelir düzeyi yüksek olan Halep keçilerinin günlük süt oranı 3 litreden 6 litreye kadar çıkabilmektedir. Et konusunda tekkelerde canlı ağırlık 100 ile 110 kg arası gelmektedir. Yavru verimi olarak yılda 2 doğum gerçekleştiren bu keçiler, ikiz veya dördüz yavru verme kapasitesine sahiptirler. Ayrıca çok uysal hayvandırlar. Bu özellikleri bakımından bölgede yeni bir girişimde bulunduğumuzu düşünüyoruz. Ve bu işi daha ileri bir boyuta taşımak adına gerekli mercilerle de irtibata geçerek hayvancılıkta özellikle de Halep keçisi üretiminde bölgemizde yeni bir sayfa açmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bölgede işsizlik oranının çok fazla olduğunu söyleyen Işık, “Arazimizde kendi imkânlarımızla bir çiftlik oluşturduk. Halep keçisi üretimi ilçemizde güzel bir girişim olarak halk tarafından yoğun bir ilgi topladı. Hayvancılığın yok olmaya başladığı bölgemizde böyle bir girişimin olması vatandaşları da heyecanlandırdı. Bizler bu işi daha ileri ve bölgesel bir boyuta taşımak istiyoruz. Şu ana kadar yaptıklarımızı kendi kısıtlı imkânlarımızla yaptık. Bu konuda bize hiçbir maddi veya manevi destek gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Işık, ilçede ve bölgede Halep keçisi üretimlerinin yaygınlaşması ilçe ve bölge ekonomisine ve işsizliğe katkı sağlaması amacıyla yetkililerden bu konuda maddi ve manevi destek istediklerini belirtti. (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com