Advert
Advert
Advert

Batman'da Halep keçisi yetiştiriciliğine başlandı

Dünya'da en çok süt veren birkaç keçi ırkından birisi olan Halep keçisi üretimi Batman'da ilk defa yetiştirilmeye başlandı.

Batman'da Halep keçisi yetiştiriciliğine başlandı
Batman'da Halep keçisi yetiştiriciliğine başlandı

Kozluk ilçesinde Halis Işık ve Yılmaz Işık kardeşler, bölgeye getirdikleri Halep keçileriyle hayvancılık sektöründe Batman’da bir ilke imza attılar.

Işık kardeşler, 3 bin metre karelik arazi üzerine kurdukları büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı çiftliğinde Suriye’nin Halep kentinden kendi imkânlarıyla 17 adet Halep keçisi getirerek yetiştirmeye başladı.

Halep keçilerinin bölge keçilerine göre et ve süt üretimi bakımından daha zengin olduğunu ve bu yüzden bu sektöre girdiklerini ifade eden Halis Işık, “Ekonomik açıdan iyi ve gelir düzeyi yüksek olan Halep keçilerinin günlük süt oranı 3 litreden 6 litreye kadar çıkabilmektedir. Et konusunda tekkelerde canlı ağırlık 100 ile 110 kg arası gelmektedir. Yavru verimi olarak yılda 2 doğum gerçekleştiren bu keçiler, ikiz veya dördüz yavru verme kapasitesine sahiptirler. Ayrıca çok uysal hayvandırlar. Bu özellikleri bakımından bölgede yeni bir girişimde bulunduğumuzu düşünüyoruz. Ve bu işi daha ileri bir boyuta taşımak adına gerekli mercilerle de irtibata geçerek hayvancılıkta özellikle de Halep keçisi üretiminde bölgemizde yeni bir sayfa açmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bölgede işsizlik oranının çok fazla olduğunu söyleyen Işık, “Arazimizde kendi imkânlarımızla bir çiftlik oluşturduk. Halep keçisi üretimi ilçemizde güzel bir girişim olarak halk tarafından yoğun bir ilgi topladı. Hayvancılığın yok olmaya başladığı bölgemizde böyle bir girişimin olması vatandaşları da heyecanlandırdı. Bizler bu işi daha ileri ve bölgesel bir boyuta taşımak istiyoruz. Şu ana kadar yaptıklarımızı kendi kısıtlı imkânlarımızla yaptık. Bu konuda bize hiçbir maddi veya manevi destek gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Işık, ilçede ve bölgede Halep keçisi üretimlerinin yaygınlaşması ilçe ve bölge ekonomisine ve işsizliğe katkı sağlaması amacıyla yetkililerden bu konuda maddi ve manevi destek istediklerini belirtti. (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik