Advert
Advert
Advert

'Batman'da 400 çocuk sokakta çalışmaktan kurtuldu'

Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, çocukların ihmal ve istismar edilmelerinin önlenmesi amacıyla yapılan çalışmada ilde 400 çocuğun sokakta çalışmaktan kurtulduğunu bildirildi.

'Batman'da 400 çocuk sokakta çalışmaktan kurtuldu'
'Batman'da 400 çocuk sokakta çalışmaktan kurtuldu'

Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, sokakta çalışan veya çalıştırılan ile risk altında bulunan çocuklara yönelik bir dizi etkinlikler yaparak, bunlar hakkında açıklamada bulundu.

 2006-2014 yılları arasında yapılan alan çalışması sonucunda bin 850 çocuğa ulaşılarak kayıt altına alındığı belirtilen açıklamada, “Müdürlüğümüz Sokak Yıldızları Projesi 2 ve Sokak Yıldızları 4 Projesi ile okullardaki rehberlik servisleri verileri çerçevesinde 900 çocuğun sokakta ve risk altında olduğunu tespit etmiş ve bu çocukların 400'ü projeden faydalandırılarak sokak riskleri ile karşılaşabilecekleri sosyal, duygusal ve fiziksel ihmal ile istismardan korunmuştur. Müdürlüğümüz psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı ve öğretmenlerden oluşan uzman ekibimizle düzenli olarak sokak çalışmaları yapmakta ve tespit edilen çocuklar Müdürlüğümüzce kayıt altına alınarak faaliyetlere dahil edilmeleri sağlanmaktadır.” denildi.

Projenin amacı hakkında bilgi verilen açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Projemizin amacı sokakta çalıştığı tespit edilen çocukları eğitim, spor, sosyal, kültürel ve sanatsal aktiviteler ile sokak riskinden korumak, yetenekli oldukları alanlarda becerilerini geliştirmek, onların ilerideki eğitim ve öğretimlerine, sosyal ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak ve sosyal uyumlarını arttırmaktır. Ailelere sokak riskleri konusunda bilinç kazandırmak, toplumda duyarlılık sağlamak, ayrıca çocuklara sokak yaşantısının olumsuz etkileri konusunda içgörü kazandırarak ahlaklı, topluma ve kendine yararlı bireyler olarak yetişmeleri, olumsuz kişi ve grupların etkisinden korunmaları sağlanacaktır.”

Yapılacak sosyal ve kültürel etkinliklerle çocukların ufuklarının açılacağı vurgulanan açıklamanın son olarak, “Eğitim ve öğretimlerine, kişilik gelişimlerine katkı sağlanarak geleceğe umutla bakmalarına yardımcı olunacak, çocukların yapılan işlerde kendilerini geliştirmesi ve yaptıkları işlerdeki rolleri gereği kendilerini değerli görmeleri sağlanacaktır. Ekonomik yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki bu çocuklar katılacakları kurslar ile akranları ile eşit imkânlardan yararlanma fırsatı bulacaktır. Ayrıca bu çocuklarımız ülkemizin farklı coğrafyasındaki kültürel özelliklere ulaşması için geziler düzenlenecektir.” ifadelerine yer verildi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı