Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Batman Ziraat Odası: Çiftçilerden KDV türü vergiler alınmasın

Batman Ziraat Odası: Çiftçilerden KDV türü vergiler alınmasın

​Batman Ziraat Odası, çiftçilerden mazot, gübre ve tohumda KDV türü vergilerin alınmamasını istedi.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2015 Çarşamba 11:08
Batman Ziraat Odası: Çiftçilerden KDV türü vergiler alınmasın

Batman Ziraat Odası, ülkenin kalkınması için çiftçilerden mazot, gübre ve tohumda KDV türü vergilerin alınmamasını istedi.

Çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları anlatan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, Türkiye’nin neredeyse dünyada en pahalı girdileri kullanan ülke olduğunu, bu yüzden çiftçilerin dünyadaki diğer çiftçilerle rekabet edemediğini savundu.

Batman genelinde toplamda yaklaşık 1 milyon dekar arazi ekimi yapıldığını söyleyen Doğan, “Batman’da geçmiş yıllarda önemli oranda pamuk yetiştiriliyordu. Ama bugün Batman’da neredeyse pamuk üretimi sıfıra inmiş durumdadır. Bunun esas sebebi, girdilerin çok pahalı olmasıdır. Çiftçilerimiz, bu girdilerin pahalı olması nedeniyle eşit oranda fiyatların yükselmemesi ve çiftçilerin ürettiği pamuğa koydukları girdiyi geri alamadığından dolayı bugün maalesef pamuk bizim bölgemizde bitmiş durumdadır. Bu noktada çiftçilerimiz, diğer ülkelerdeki pamuk üreten çiftçilerle rekabet edememektedir. Pamuk bize yurtdışından gelmektedir. Bunun nedeni ise çiftçilerimizin çok pahalı olan girdilerle baş edememesiydi.” ifadelerini kullandı.

“Korkumuz, çiftçiler hububat üretimini de bırakmalarıdır”

Girdilerin pahalı olması yüzünden çiftçilerin kalkınamadığını vurgulayan Doğan, devamında şunları söyledi: “Şu anda bölgemizde çiftçilerimiz önemli oranda arpa, buğday, mercimek, mısır ekimiyle hububat yetiştiriyor. Bunda da çiftçilerimiz girdilerden çok muzdariptirler. Çiftçilerimiz bu konuda çok şikâyetçidirler. Girdi ve üretim birbirlerini karşılayamamaktadır. Korkumuz, çiftçilerimizin ileriki yıllarda hububat, baklagiller üretiminde pamuk ile karşılaştığımız sorunlarla karşılaşıp, üretimi tümden bırakmalarıdır. Bu, mısırda da aynı şekilde kendini gösteriyor. İsteğimiz mazot, gübre, tohumda alınan KDV türü vergilerin alınmamasıdır. Bu girdiler, bölgede çiftçilerin kalkınmasını engelliyor. Tarım Bakanlığı az miktarda destek veriyor ama bu yeterli değildir. Bu, çiftçinin yaptığı masrafa karşılık küçük bir rakam olarak kalmaktadır.” (M. Fatih Akgül- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com