Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Batman Üniversitesi iki yeni çekirge türü tespit etti

Batman Üniversitesi iki yeni çekirge türü tespit etti

Batman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Erdem Seven, yaptıkları araştırmalarda Siirt'in Şirvan ilçesi kırsalında iki yeni çekirge türünü tespit ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2014 Salı 16:36
Batman Üniversitesi iki yeni çekirge türü tespit etti

 Dünyada ve ülkemizde artan sanayileşme, şehirleşme gibi biyolojik çeşitlilik üzerindeki baskıları artıran süreçlerin hızlanması birçok canlı türü için olumsuz etki oluşturuyor. Batman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Erdem Seven, değişen iklim şartları ve artan nüfusun doğru orantılı bir şekilde doğal alanlara zarar verip onarılması zor tahribatlar yaşattığına dikkat çekti.

Dr. Seven “Tehlike altındaki canlı türlerinin bir an önce tespit edilerek korunmaları konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.” dedi.

2008 yılından itibaren alan çalışmasına yoğunluk verdiklerini söyleyen Seven, yapılan araştırmalarda Siirt’in Şirvan ilçesi kırsalında iki yeni çekirge türünü tespit ettiklerini vurguladı.

Seven, “Böcek faunası konusunda daha önceki yıllara ait herhangi bir bilgi bulunmayan Şirvan’daki ilk çalışmalar, 2008 yılından itibaren alanda yaptığımız araştırmalara dayalı yayınlanan makalelerden oluşmaktadır. Alandaki böcek takımı içerisindeki araştırmalarımız daha çok uzmanlık alanımız olan kelebek ve güve takımı üzerine olmuştur. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, Siirt’in tek bir ilçesinden tespit ettiğimiz oran, Türkiye’de yayılış gösteren makro kelebek ve güve türlerinin yaklaşık yüzde 25’ini temsil ettiği görülmüştür. Bu oran bölgenin böcek zenginliğini açıkça ortaya koymaktadır. Çalışmalarımız daha çok kelebek ve güve takımı üzerine olsa da diğer bazı gruplar üzerine de araştırmalar yapılmıştır. Nitekim 2009 ve 2010 yıllarında yürüttüğümüz çalışmalarda, erdemi ve sirvani, iki yeni çekirge türü olarak Şirvan ilçesinden toplanarak bilim âlemine kazandırılmıştır. Şirvan’daki araştırmalarımız devam etmekle birlikte, üzerinde çalıştığımız bazı yeni türler ile Türkiye için yeni kayıtlar çalışmalarımız tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.” diye konuştu. (M.Fatih Akgül-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa’da YGS Sınavına Girecek Öğrencilere Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com