Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Batman Üniversitesi fıstık'a el attı

Batman Üniversitesi fıstık'a el attı

Batman Üniversitesinde ağaçlandırma çalışması başlatıldı.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2014 Çarşamba 11:57
Batman Üniversitesi fıstık'a el attı

Batman Üniversitesi Sert Kabuklu Meyveler ve Uygulama Araştırma Merkezi, Batı Raman Kampüsü’nde ağaçlandırma çalışması başlattı. Uygulama kapsamında kampüs alanına bin adet fıstık ağacı ekildi. Ağaçlandırma çalışmasında konuşan Rektör Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, “İnsan ile doğayı birbirinden ayıramazsınız.”ifadelerini kullandı.

Sert kabuklu meyveler üzerine bilimsel çalışmalar ve etkinlikler yapan Batman Üniversitesi, bu konuda önceki gün fıstık ağacı ekerek ilk adımı attı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Uluçam eşliğinde akademisyenler ve öğrenciler kampüs alanına bin adet fıstık ağacı ekti.

Sert kabuklu meyvelerin önemine dikkat çeken Rektör Uluçam, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, fıstık, badem, ceviz, fındık ve kestane gibi sert kabuklu meyve yetiştiriciliğini teşvik etmek, doğal florayı canlandırmak, bu yörelerde yetişen çeşit ve tiplerin korunmasını sağlamak, yerli çeşit ve tiplerimizin üstün özellikleri ile yüksek verim ve kalitedeki yabancı çeşitleri hibritlemek, yeni çoğaltma tekniklerini uygulamalı olarak yöre üreticisine öğretmek ve ilgi alanındaki bölgelere anaç kalem ve aşılı fidan temininde yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Merkezimizin yürütücülüğünü öğretim üyelerimizden Doç.Dr. Filiz Akbaş yapıyor. Bu tür etkinlikler hem üniversite hem de öğrenciler için çok önemlidir. Doğayla toprakla iç içe olmak insanın manevi yönünü geliştirdiği gibi sağlıklı yaşam içinde gereklidir. Dolayısıyla insanla doğayı ayırmak mümkün değildir.”dedi.

Bölge olarak sert kabuklu meyve türleri yetiştiriciliği ve özellikle antepfıstığı için uygun ekolojiye sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Uluçam, “Bu kapsamda sağlıklı fidan üretim alt yapısının oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca temel ve uygulamalı araştırmalara kaynak oluşturulması suretiyle lisans ve lisansüstü öğrencilerin pratik çalışmalarına katkıda bulunulması planlanmıştır.”diye konuştu. (M.Fatih Akgül-İLKHA)






YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com