Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Batman SGK: Sigortalı işlerde çalışmaya özen gösterin

Batman SGK: Sigortalı işlerde çalışmaya özen gösterin

​Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin Ökten, vatandaşlara yaptığı tavsiyede, sigortalı işlerde çalışmaya özen gösterilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2015 Çarşamba 11:36
Batman SGK: Sigortalı işlerde çalışmaya özen gösterin

Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin Ökten, yaptığı açıklamada, işyerlerinde sigortasız çalışmamaları hususunda vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

SGK’nın, emeklilik için en kritik belgelerden biri olan hizmet dökümüne yeni eklemeler getirdiğini söyleyen Ökten, “Kişi, sigortalı çalıştığı şirketi artık görebilecek. İşverenin kişiyi başka bir işyerinden sigortalı göstermesi gibi hileler de bu değişiklikle hemen öğrenilebilecek. SGK son dönemde elektronik ortamda verdiği hizmetlere önemli eklemeler yaptı. SGK’nın internet ortamı üzerinde verdiği en önemli hizmetlerden biri 4/a ve 4/b’li sigortalılar için hizmet dökümü ve hizmet bilgisidir.” dedi.       

Bir işverene bağlı olarak çalışan kişiler için hizmet dökümünün, emeklilik işlemleri için en kritik belge konumunda olduğunu vurgulayan Ökten, “Kişinin SGK nezdinde geçerli ilk kez sigortalı olduğu tarihin, toplam prim ödeme gün sayısının, doğum tarihinin ve çalıştığı işyerlerinin görüldüğü hizmet dökümüne SGK bazı eklemeler yaptı. Bu eklemelerden belki de en önemlisi, sigortalının çalıştığı şirketi artık görebilecek olmasıdır. İşverenlerin bu noktada kişiyi başka bir işyerinden sigortalı göstermesi gibi uygulamaları bu değişiklik sonrası hemen öğrenilebilecek. Yıpranmaya tabi çalışması olan fakat bu durumun SGK’ya bildirilmediğini tespit eden bir sigortalı işverene direkt olarak bu günleri kanuna uygun şekilde bildirmesi gerektiğini hatırlatabilecek. İşveren yıpranmaya tabi çalışmayı bildirmemekte direnirse sigortalı geç kalmadan yargı yoluna başvurabilecek.” ifadelerini kullandı.

“Hizmet dökümü düzenli olarak takip edilsin”

Hizmet dökümüne eklenen bir diğer bilginin de sigortalının işten ayrılma nedeni olduğunu hatırlatan Ökten, devamında şunları kaydetti: “Bu bilgi sigortalının işsizlik sigortasından yararlanabilmesi açısından çok önemlidir. İşten çıkış sebebi işsizlik sigortasından maaş almaya uygun olmayan bir işsiz, işsizlik maaşı alamaz. Gerçek ücretleri üzerinden SGK'ya bildirilmemek, sigortalıları çok zor durumda bırakıyor. Bu durum, hizmet dökümü düzenli olarak takip edilirse önlenebilir. Bunu tespit eden bir sigortalı Alo 170’e doğrudan başvurarak şikâyette bulunabilir. İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için kişinin kendi iradesi dışında işsiz kalması gerekmektedir. Bu nedenle istifa, emeklilik, kadın işçinin evlendikten sonra bir yıl içerisinde kıdem tazminatı alarak işten ayrılması gibi hallerde işsizlik maaşından yararlanılması söz konusu değildir. Bu nedenle sigortalılar işten ayrılma nedenini hizmet dökümü üzerinden mutlaka kontrol etmeli ve bu koda göre işsizlik maaşına başvuruda bulunmalı.”

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com