Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Batman Müzesi insanlık tarihini yansıtıyor

Batman Müzesi insanlık tarihini yansıtıyor

​Batman Müzesi ve Müze Park'ın kente kültürel anlamda birçok katkısının olacağını söyleyen Vali Yardımcısı Cihat Arık, tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyenleri müzeye davet etti.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 11:04
Batman Müzesi insanlık tarihini yansıtıyor

Batman Vali Yardımcısı Cihat Arık, Batman’da Türkiye'de bir ilkin gerçekleştirildiği Müze Park ve Bahçe Teşhir Alanları ile Batman Müzesi’nin şehre kültürel anlamda çok şey katacağını söyledi.

Batman Vali Yardımcısı Cihat Arık, Yeni İl Kültür Merkezi bitişiğindeki Batman Müzesi ve bahçesinde Müze Park ve Bahçe Teşhir Alanlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Yardımcısı Arık, Batman Müzesi ve Müze Park’ın Batman ili için bir marka değeri olduğunu belirterek, tüm yerli ve yabancı konukların gezeceği ve Batman ve çevresinin kültürü hakkında bilgi sahibi olabilecekleri bir yer olduğunu ifade etti.

Arık, “Batman Müze Park’ı ve Müzeyi gezdik. Hakikaten Batman’a yarışır şekilde çok güzel bir müze oluşturulmuş. Tarihi 10 bin yıl önceki eserlerden en yakın 17’nci 18’inci yüzyıla ait eserlere kadar olan arkeolojik eserlerin sergilendiği bir salondur. Burayı diğer müzelerden ayıran Müze Parkı’nın olmasıdır. Burada insanlar M.Ö. 10.000’ninci yıldan günümüze kadar sosyal, kültürel olarak insan hayatının serüvenini çok güzel bir şekilde görebiliyoruz. Burada aynı zamanda öğrencilerimizde gelip tarihi arkeolojik sergileri görebilmekte, bu uygulamalarla insanlık tarihinin evrelerini ve yaşayış şekli hakkında bire bir fikir sahibi olup, tarihi bir yolculuğa çakacaklar. Batman’a katkısı olan bir yer. Kültürel anlamda da Batman’a çok şey katacak bir müze olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Batman’da hayata geçirilen Müze Park, Türkiye’de bir ilk olarak Batman’da gerçekleştirildi. Bu komplekste, neolotik dönem özellikleriyle kerpiç evler, teşhir alanları, Tunç Dönemlerine ait mezar mulajları, binlerce yıl öncesine ait kopyası olacak oyun taşları, uygulama alanları da mevcut.

Ayrıca Batman Müzesinde; Neolitik Dönem salonu, Ilısu salonu ve Hasankeyf salonu olmak üzere 3 teşhir salonu bulunup, bu teşhir salonlarında, Paleolitik Dönemden Ortaçağ’a kadar geniş tarih yelpazesinde yaklaşık 550 eser sergileniyor. (M. Fatih Akgül- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com