Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Başörtüsü yasağına protesto eylemi

Başörtüsü yasağına protesto eylemi

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2011 Cumartesi 12:03
Başörtüsü yasağına protesto eylemi

Müslümanlar, 21 Ağustos Pazar 14.00’da Beyazıt Meydanı İÜ önünde eğitimle ilgili taleplerini dile getiren kitlesel bir basın açıklaması yapacaklar.

 

Yeni eğitim-öğretim sezonunda okullardaki resmi ideolojik baskı ve dayatmaların son bulması yönünde kitlesel basın açıklamaları tertip ediliyor.

 

İstanbul’da Beyazıt Meydanı İstanbul Üniversite ana kapısı önünde 21 Ağustos Pazar günü saat 14.00’da basın açıklaması yapılacak. İstanbul’daki gösteriye GRUP YÜRÜYÜŞ de katılacak.

 

Adana’da 20 Ağustos Cumartesi günü saat 15:00’da Merkez İnönü Parkında eylem gerçekleştirilecek.

 

Sakarya’da 21 Ağustos Pazar günü saat 14:00’da AKM önünde gerçekleştirilecek.

 

Müslümanlar, ilköğretimde ant dayatmasının, başörtüsü yasağının ve kesintisiz zulmünün son bulması; anadilde eğitime imkân tanınması ve liselerde Milli Güvenlik Bilgisi derslerinin kaldırılması talepleriyle kitlesel bir basın açıklaması yapacaklar.

 

Özgür-Der Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İslami kuruluşlarla birlikte devletin eğitim alanında sürdüre geldiği dayatmalara karşı tepkilerimizi ve taleplerimizi 21 Ağustos Pazargünü İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde saat 14.00’da bir basın açıklamasıyla seslendirmeye devam ediyoruz.

 

Eğitim alanı Türkiye’de resmi ideolojik baskı ve dayatmaların en yoğun yaşandığı alanların başında geliyor. Devlet okulu adeta kışlalaştırmış durumda ve öğrenciler sistematik bir yönlendirme faaliyetine maruz bırakılıyorlar.

 

28 Şubat zulmünün bir uygulaması olarak icra edilen kesintisiz eğitim adı altında İmam Hatip Okullarının orta kısımlarının kapatılmasının üzerinden tam 14 yıl geçti. Devlet bir yandan 8 yıllık eğitimi zorunlu kılmakta ama aynı devlet genç kızlarımızın başörtülü eğitim görmelerine ise izin vermemekte.

 

Çocuklarımız daha okul kapısından içeri girdikleri andan itibaren ant töreni adı verilen tam bir şartlandırma ve inkar operasyonuna muhatap kılınıyorlar.

 

Lise 2. Sınıflarda zorunlu okutulan Milli Güvenlik dersleri sadece içeriğindeki düşmanlaştırıcı, militarist yaklaşımı ile değil, askerlerin öğrenci ve öğretmenleri fişleme zemini olması açısından da tam bir zulüm aracı şeklinde işlemekte.

 

Türkiye’de İngilizce eğitim yapan, Almanca, Fransızca, İtalyanca eğitim yapan okullar var ama milyonlarca Kürt vatandaşın eğitimdeana dillerini kullanmaları yasak!

 

Tüm bu anlamsız baskılara, inancımıza ve kimliğimize yönelik dayatmalara karşı sessiz kalmak zulme boyun eğmektir. Tüm duyarlı kardeşlerimizi çocuklarımızın ve kimliğimizin özgürleşmesine yönelik taleplerimizi elbirliğiyle yükseltmeye çağırıyoruz. 

 

HAKSÖZ-HABER

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com