Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Başörtüsü için toplanan imzalar Bakan Çelik'e teslim edildi

Başörtüsü için toplanan imzalar Bakan Çelik'e teslim edildi

Kamuda Başörtüsü, kampanyası kapsamında toplanan 12.300 bn imza Şanlıurfa Milletvekili Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e teslim edildi.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2013 Cuma 20:35
Başörtüsü için toplanan imzalar Bakan Çelik'e teslim edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (Memur-Sen) kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için topladığı 12 milyon 300 bin imzayı teslim aldı. Kızların üniversite kapılarında yaşadıklarını ve katsayı problemlerini hatırlatan Bakan Çelik, bunların hepsinin geçmişte kaldığını söyledi. 12 milyon 300 bin imzanın toplumsal talebi ortaya koyduğunu vurgulayan Çelik, bu sürecin toplumsal barışın ve normalleşme sürecinin harcı olacağı inancında olduğunu ifade etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için topladıkları imzaları, beraberindeki kalabalık bir heyetle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e teslim etti. 12 milyon 300 bin imzanın bulunduğu yüzlerce klasörü bakanlığa getiren Memur-Sen yetkilileri, klasörleri toplantı salonunda üst üste dizdi. Bakan Çelik de konuşmasında hemen arkasında bulunan klasörleri basın mensuplarına takdim etti.

"İMZALARI BAKANLAR KURULU'NA GÖTÜRECEĞİM"

İmza kampanyasının toplumsal duyarlılık olduğunu vurgulayan Çelik, mücadelesinden dolayı Memur-Sen'in kutladığını ifade etti. Sendikaların kendi bakanlığına bağlı olduğu için Memur-Sen'in kendilerini tercih ettiğini aktaran Çelik, imzaları Bakanlar Kurulu'na taşıma sorumluluğunun kendilerine yüklendiğini, bu sorumluluğunu yerine getireceklerini anlattı.

BAYAN BAKAN-GENEL BAŞKAN ATIŞMASI

Sağına ve soluna Memur-Sen'den yetkili 2 bayan aldığını bildiren Bakan Çelik, bu olmamış olsaydı, biraz daha ağır cümleler kullanabileceğini sözlerine ekledi. Kadınların sayısının sendikal yönetimde artması gerektiğini belirten Çelik ile Gündoğdu arasında bayan genel başkan ve bayan bakan esprisi yaşandı. Çelik "Ahmet Bey, tabii ki yanlış anlamaz ama bir bayan Genel Başkan'dan da alabilirdik bu talepleri. Bunu, hak arama ve bu taleplerin boyutunu ifade etmek açısından söylüyorum." dedi. Bu sözler üzerine Gündoğdu, "Yeter ki bu sorun çözülsün, dilekçeleri bayan bir bakana vermemizle, bayan bir genel başkanın vermesi arasında bir fark yok." diye konuştu. Bakan Çelik, tekrar devreye girerek, kabinede bayan bakanın da olduğunu hatırlattı ve Memur-Sen'in imzaları getirmek için kendilerini tercih ettiğini dile getirdi. Bu karşılıklı sözler, salonda gülüşmelere sebep oldu.

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu da kadına 1930'da seçme hakkı, 1938'de seçilme hakkı verildiğini fakat 2013 yılında 'ne giyeceğini seçme hakkı'nın verilmediğine dikkat çekti. Başörtülü kadının başbakan, bakan, milletvekili, belediye başkanı eşi olabileceğini ama bunların kendisi olamadığını kaydeden Gündoğdu, çalışma hayatının cinsiyetlere göre farklılık gösteremeyeceğini söyledi. Gündoğdu, başını açan kadının bu haklardan yararlanabildiği halde başı örtülü kadının bu haklardan yararlanamamasının kadınlar arasında da eşitsizliği beraberinde getirdiğini dile getirdi.

"BU UCUBE YÖNETMELİKTEN KURTULMAK İSTİYORUZ"

Anayasada ve yasada böyle bir yasak olmadığına dikkat çeken Ahmet Gündoğdu, 82 model bir yönetmeliğin bunu yasakladığını, bu 82 model ucube yönetmelikten kurtulmak istediklerini kaydetti. 30 Kasım'da meclisin önünde yeni bir start verdiklerini aktaran Gündoğdu, şimdi bu imzaları teslim ettiklerini, 18 Mart'ta ise İstiklal Mahkemeleri'nin yaptığını yaparak, özgürlüklerden yararlanmak için yeni bir süreç başlatacaklarını bildirdi. Gündoğdu, memurun ve siyasetçinin ne ürettiğine bakılmasını istediklerini vurguladı, Bakan Çelik'ten bunun sözünü istedi.

Bu arada Bakan Çelik, salona gelişinde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bayan basın mensupları dahil, salondaki bayanlara gül takdim etti. Gündoğdu, Çelik'in bu hareketini 12 milyon 300 bin imzaya evet olarak kabul ettiklerini dile getirdi.

Dünya Bülteni

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com