Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Başörtülü vekili engelleyen tüzük değişiyor

Başörtülü vekili engelleyen tüzük değişiyor

28 Şubat sürecinde başörtülü milletvekili Merve Kavakçı'nın yemin ettirilmesine engel olarak gösterilen Meclis iç tüzüğü değişiyor. TBMM İç Tüzük Komisyonu'nca yazılan maddelere BDP ve MHP'den de destek var.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2013 Pazartesi 11:59
Başörtülü vekili engelleyen tüzük değişiyor

Meclis'te 4 partiden milletvekillerinin katılımıyla oluşturulan AK Partili Haluk İpek başkanlığında çalışmalarını sürdüren TBMM İçtüzük Komisyonu, yeni içtüzük yazımını sürdürüyor. Komisyon şimdiye kadar genel hükümler, tarifler, ant içme, komisyonların çalışmaları gibi maddeleri yazdı.

Star gazetesinden Nevin Bilgin'in haberine göre Komisyon, Meclis Genel Kurulu'nda ve kulislerdeki başörtüsü yasağına ilişkin düzenlemede de değişikliğe gitmesi planlanıyor. Ak Parti ve BDP'nin getireceği öneriye MHP'nin onay vermesi bekleniyor.

Kıyafet maddesine ayar

Mevcut içtüzükteki 56.madde olarak bilinen"Kıyafet" hükmü, "Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer. Görevli kâtip üyeler de, koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir" şeklinde düzenlenmiş bulunuyor. Yapılacak yeni çalışmada başörtüsüne ve kadın milletvekillerinin pantolon giymesine engel teşkil eden düzenlemenin de değiştirilmesi öngörülüyor. Daha önce CHP'li Şafak Pavey için bu yönde düzenleme yapılması gündeme gelmiş ancak yaşanan tartışmalar üzerine değişiklik gerçekleştirilememişti. Komisyon bu konudaki sıkıntıyı da aşmayı planlıyor. Yapılacak düzenlemeden çalışmaları izlemeleri için aynı hükümlerin uygulandığı basın mensupları da yararlanabilecek.

Kaynak: STAR GAZETESİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vatandaşlara uyar! ‘Seçmen listelerini kontrol edin’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com