Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Baslıgan: Bu sınav sistemi avantajlı

Baslıgan: Bu sınav sistemi avantajlı

Giriş Tarihi: 25 Mart 2010 Perşembe 15:40
Baslıgan: Bu sınav sistemi avantajlı

Bu yıl Üniversiteye girecek olan öğrenciler iki basamaklı sınavda başarılı oldukları takdirde hayallerine kavuşacaklar.

Yeni sınav sistemi nasıl olacak?

Öğrencileri neler bekliyor?

Nasıl hazırlanmalılar?

Siz okuyucularımız için işin uzmanına sorduk.

Zirve Dershanesi Rehberlik Öğretmeni Mehmet Baslıgan üniversite adaylarının ne yapabileceğini konuştuk. Açtık kayıt cihazımızı. İşte röportajımız;

Ömer ASLAN: Bu yıl uygulanacak sınav sistemi nasıl olacak?

Mehmet BASLIGAN: Bu yıl uygulanacak olan sınav sistemi geçen yıla göre değişik olacak. Bu yıl yeniden iki aşamalı olacak. Bu yıl sınav sistemi ne kadar farklı olsa da konular yine aynı olacak. Birinci aşama olarak YGS olacak. YGS'nin amacı daha çok temel bilgiye dayalı, yorumu ön plana çıkaran sınav sistemi olacak. Yüksek öğretime geçiş sınavı (YGS) öğrenci başarılı olursa ikinci aşamadaki sınava girme hakkını elde edecek. Açık öğretim programlarını tercih edebileceği gibi, özel yetenek gibi bölümlerde tercih yapma şansı olacak. YGS sınavında hem ön lisans hem de lisansta meslek bölümlerine tercih yapabilecekler. İkinci sınava % 40 etkisi var. LYS sınavı haziaran ayında yapılacak. Oturumlu olacak. Sosyal, fen, matematik, edebiyat oturumu gibi,

http://balikligol.com/images/news/1433.jpg

Ömer ASLAN: YGS'de bir öğrenci kaç net yapılırsa barajı aşar?

Mehmet BASLIGAN: Yaklaşık olarak 2 yıllık barajı 160 dört yıllık, özel yetenek veya polislik sınavları için baraj 180'dir. Tabi bu hesaplama ortalama standart sapmaya bağlıdır. Eğer sınavda çıkan sorular zor olursa tabi ki netler daha da düşecek. Buna bağlı olarak tahmini diyoruz ki; 28 ile 35 arası net yapan öğrenci dört yıllık barajı aşar diye tahminde bulunuyoruz. Öğrencinin sınavındaki standart sapmaya bağlı olarak net ortalaması değişebiliyor.

Ömer ASLAN: Yeni sınav sisteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mehmet BASLIGAN: Bu yeni sistem eskiye oranla biraz daha avantajlı. Öğrenciler bir yükü bir defa değil de birkaç defa da deneyerek kaldırmaya çalışacaklar. Zorlukları bölüm bölüm sindirmeye çalışacaklar. Örneğin YGS de göreceği soruları yılsonuna kadar değil, Nisan ayına kadar görecek ve o yükü Nisan da indirecek. Daha sonra ikini bölüm LYS için seçtiği bölüme çalışacak. Bu bir avantaj. Avantaj var ama iyi öğrenci kötü öğrenci koşulu her yerde var.

Ömer ASLAN: OBP nasıl hesaplanacak ve etkisi ne kadardır?

Mehmet BASLIGAN: Malumunuz Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) YÖK tarafından ve Danıştay tarafından "ben getirdim, öteki ben iptal ettim" şeklinde gel-gitler oldu. Son şekliyle Şuan YÖK'ün açıklamış olduğu sistem şu: kendi alanını seçen öğrenciler için 0.15, alanı dışında bir yer tercih etmek isteyen için ise 0.12 olarak çarpılacağı açıklandı. İptal edilme durumu olabilir. En azında bu yıl için, bu şekliyle kalacağını düşünüyoruz. Öğrenci şunu düşünmeli; sınavın koşuları, soruları, netleri, başarı iyi olduktan sonra OBP'yi düşünmeli. Sistemi değiştirebilecek gücümüz olmadığına göre en iyi puanı almaya çalışacağız. Eğer değişmezse bu şekliyle kendi alanı dışında bir alan seçen öğrencinin puanlarında büyük kırılma olmayacak.

http://balikligol.com/images/news/1431.jpg

Ömer ASLAN: YGS öncesi öğrencilere ve velilere ne tavsiyeler bulunursunuz?

Mehmet BASLIGAN: kitle iletişim araçlarında klasik olarak dile getiriliyor. Ama ben kendi öğrencilerimize ve Urfa'daki öğrencilere ve tüm öğrencilere ve velilere birkaç ekstra önerim olacak. Öğrenci normal hayatına devam edecek. Öğrencinin sınav öncesi yaşadığı psikoloji ve heyecanı veliler anlayışla karşılamalı. Sonuçta öğrenci bu sınav psikolojisini yaşıyor. Bu nedenle veliler biraz empati kursunlar. Hem sınav stresi hem de bahar yorgunluğu ile birlikte gerilim yaşayabilir. Bu yüzden sinirsel durumları fazla olabilir. Veliler kırmadan üzmeden çocuğunu motive etsin.

Öğrenciler ise fazla sıkılma ve stres yaşıyorlarsa değişik aktivitelere katılmalı. Boş vaktinin olmaması lazım. Eğer boş zamanı olursa daha strese girer. Sorular çözmeli, denemelere katılmalı, etkinliklere katılmalı. Kendisi hakkındaki olumlu düşünceleri ters çevirmemeli. Sportif faaliyetlere katılırken, pikniğe giderken de dikkatli olması lazım. Sınav öncesi fiziki rahatsızlık geçirmemeye dikkat etmeli. Havalara dikkat edecek. İklim değişikliği sonucu güneş çarpması olabilir bahar nezlesi olabilir. Yiyeceklerine dikkat edecekler. Her gün ne tüketiyorsa aynen devam etmeli. Sınava bir-iki gün kalırken "ben bugün farklı yiyeyim hafızam çalışsın" diyerek farklı yiyecekler tükettikleri zaman negatif sonuçlar meydana gelebilir.

http://balikligol.com/images/news/1430.jpg

Ömer ASLAN: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Mehmet BASLIGAN: Zirve dershanesi rehberlik öğretmeni olarak tüm öğrencilere başarılar diliyorum. İnşallah istedikleri sonuçları alırlar.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com