Advert
Advert
Advert

Başkanlık Sistemi Konferansla halka anlattılar

AK Parti Karaköprü İlçe Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "Başkanlık Sistemi" konulu konferans Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi tarafından anlatıldı.

Başkanlık Sistemi Konferansla halka anlattılar
Başkanlık Sistemi Konferansla halka anlattılar


Karaköprü Belediyesi Kültür Merkezi salonunda yapılan "Başkanlık Sistemi" konulu konferansa; Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Av. Ahmet Aksoy, İlçe Kadın Kolları Başkanı Eda Çakmaklı, Karaköprü Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye İlçe Gençlik Kolları, çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

"Başkanlık Sistemi" Konulu Konferansa konuşmacı olan Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, toplantıya katılan çok sayıda AK Partili ve vatandaşlara Başkanlık Sistemi hakkında bilgilendirirken akılda kalan soru işaretlerini ise cevapladı.

Konferansta konuşan Başkan Çiftçi; "Şundan hepiniz emin olun ki; eğer Türkiye'de Başkanlık sistemini AK Parti gündeme getirmemiş olsaydı, bugün Başkanlığa karşı çıkanların yüzde 90'ı bunu destekliyor olurdu. Maalesef Türkiye'de siyaset böyle yapılıyor. Maalesef algı böyle oluşturuluyor" şeklinde konuştu. Başkan Çiftçi, "Bu sistemde halk Yasama ve Yürütmeyi belirlemek için iki ayrı oy verir. Bir seçimde parlamentoyu belirler, bir başka seçimde de Yürütmeyi yani Başkanı belirler. Yürütme eşittir Başkan olduğu için bu seçim Başkanlık seçimidir. Ama parlamento seçimi normal milletvekili seçimidir. Fakat yürütmedeki Başkan tek başına bu yetkiyi kullanır.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık sisteminin kamuoyunda algılandığı gibi eyalet sistemini de beraberinde getirmediğini söyleyen Başkan Çiftçi, “Başkanlık sisteminin olduğu ABD’de eyalet sistemi vardır. Ama başkanlık sistemi eyalet sistemi olmadan da uygulanabilir. Bazı ülkelerde eyalet sistemi yoktur ama Başkanlık sistemi vardır. Biz üniter devletiz, parlamenter rejimiz" dedi. Konferansa konuşmacı olarak katılan AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Av. Ahmet Aksoy ve Karaköprü Belediye Meclis Üyesi Av. Müslüm Yavuz'da söz alarak Başkanlık Sistemini anlattılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü