Advert
Advert
Advert

Basın mensupları sınırda güvende değil

IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar devam ederken Türkiye tarafında bu çatışmaları takip etmek isteyen basın mensupları için yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması basın mensuplarını mağdur ediyor.

Basın mensupları sınırda güvende değil
Basın mensupları sınırda güvende değil

 Kobani’ye bağlı tüm köyleri ele geçiren IŞİD ile YPG arasında çatışmalar devam ediyor. Tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken çatışmaları adeta bir basın ordusu izliyor. Kobani’deki çatışmaların giderek şiddetlenmesi Türkiye tarafında da hareketliliklerin yaşanmasına sebep oluyor.

Türkiye tarafında bu çatışmaları takip etmek isteyen basın mensupları için yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması basın mensuplarını mağdur ediyor. Basın mensuplarına ayrılan bölgeye gelerek çatışmaları izleyen birçok kişi basın mensuplarının arasına girerek onları baskı altına almaya çalışıyor.

Akşam saatlerinde Atmanek (Kendirci) köyü yakınında bulunan tepede yayın yapan ulusal bir televizyon muhabiri, canlı yayında iken bir grup HDP/DBP’lilerin sözlü tacizine maruz kaldı. Muhabirin IŞİD güçleri için militan demesini kabul etmeyen grup muhabirin üzerine yürüyerek tehdit etti. Saldırıya maruz kalan muhabirler apar topar araçlarına binerek bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde TRT muhabiri canlı bağlantıda konuşurken konuşmasını dinleyen bir grup tarafından tartaklanmıştı. Muhabirin kendilerinin istediği şekilde konuşmasını isteyen grup, görevini yapmaya çalışan bayan muhabiri adeta tehdit etti.

Aynı şekilde bölgede görevini ifa etmeye çalışan bazı gazeteciler, yol kontrolü yapan PKK'liler tarafından alıkonulmuş yaklaşık 2 saatin ardından bölgeye kendilerinden izinsiz girmeme şartıyla ancak bırakılmıştı.

Görevleri toplumu bilgilendirmek olan basın mensupları görevlerini yapmaya çalışırken, yetkililerin basın mensupları için gerekli önlemleri almaması birçok mağduriyeti de beraberinde getiriyor. Özellikle Kobani’deki çatışmaların daha da şiddetlenmesi durumunda Türkiye tarafında yayın yapan basın mensuplarına yönelik saldırı ihtimali daha da artıyor. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret