Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Basın Kartı için bekleme süresi kısaltıldı

Basın Kartı için bekleme süresi kısaltıldı

Basın Kartı Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle gazetecilerin basın kartı almaları için beklemeleri gereken süre kısaltıldı.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2015 Çarşamba 09:08
Basın Kartı için bekleme süresi kısaltıldı

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce Basın Kartı Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından yeni  Basın Kartı Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle sektör temsilcisi gazetecilerin basın kartı sahibi olmaları kolaylaştırılırken bekleme süreleri de kısaltıldı.

Yeni düzenlemeyle Basın Kartı Yönetmeliğinde şu yenilikler getirildi:

- Gazetecilerin bekleme sürelerinin uzun olduğu yönündeki şikayetler göz önünde bulundurularak, basın kartı almak için beklemeleri gereken süreler kısaltıldı. Buna göre,ilk defa basın kartı talebinde bulunanların bekleme süresi, basın kartı başvurusunu elektronik ortamda usulüne uygun olarak tamamladıkları tarihten başlayacak.

- Gazetecilerin bekleme süresi, meslekle ilgili lisans veya lisansüstü programından mezun olanlar için altı, diğer lisans veya meslekle ilgili bir ön lisans programından mezun olanlar için dokuz, başka bir ön lisans mezunları için on iki ve lise mezunları için on sekiz ay olarak belirlendi.

- Basın İş Kanunu kapsamında en az 5 yıl çalıştığını belgeleyen gazetecilere bekleme süresi uygulanmadan basın kartı verilebilmesi imkanı getirildi.

- Medya sektöründe çalışan engellilere ise, bekleme süresi aranmadan basın kartı verilebilmesi imkanı sağlandı.

- Unvanlar ve kontenjanlarda standardizasyon sağlanarak bu alandaki karmaşaya son verildi.

- Basın Kartı Komisyonunun yapısı değiştirilerek daha demokratik bir görünüme kavuşturuldu. Böylece sektörün her kesiminin komisyonda geniş temsili sağlandı.

- Basın kartına uluslararası standartlara uygun olarak 3 yıllık geçerlilik süresi getirildi.

- TRT ve Anadolu Ajansı (AA) bünyesinde basın kartı alabilecek unvanlar artırıldı. İlgili kurumlarda çalışan uluslararası basın mensuplarının kontenjan sınırlaması kaldırıldı. Ayrıca bu kurumlarda Basın İş Kanunu'na tabi olarak çalışmayan basın mensuplarının da basın kartı alabilmelerinin önü açıldı.

- Yerleşik uluslararası basın mensuplarına verilecek basın kartı kontenjanı artırıldı. Böylece daha fazla sayıda uluslararası basın mensubunun, ülkede rahatça görev yapmasının önü açılmış oldu. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

BYEGM 30’NCU YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI DUYURUSU

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com