Advert
Advert
Advert

Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş İsrail açıklaması

Başbakan Yıldırım, bir süredir Siyonist İsrail ile yürütülen ve dün Roma’da mutabakata varılan müzakerelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. İşte İsrail'le yapılan anlaşmanın içeriği

Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş İsrail açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş İsrail açıklaması

Siyonist İsrail’in Mayıs 2010'da Gazze'ye doğru yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda gerçekleştirdiği ve 9 Müslüman’ın şehit olduğu saldırı sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri gerilmişti. Dün Roma’da iki ülke arasında yapılan müzakereler sonucunda bir mutabakata varıldı.

Başbakan Yıldırım düzenlediği basın toplantısında varılan mutabakata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gelinen aşamayı değerlendiren Başbakan Yıldırım, “Bu noktaya nasıl gelindi, anlatmakta fayda var. 31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonrası İsrail ile diplomatik ilişkilerimizi askıya almıştık. Sayın Netenyahu Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı arayarak özür dilemişti. Bu ilişkilerin düzelmesi için atılan ilk adımdı. Ama Türkiye'nin şartı sadece özür değildi. Şartlarımızdan bir tanesi özellikle Filistin'e uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve insani yardımların, yatırımların önünün açılması. Diğer konu da Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi.” dedi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeneceğini söyleyen Yıldırım şöyle konuştu: “Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek”

Gazze’ye yapılacak yardımlara da değinen Başbakan Yıldırım, “Gazze bölgesi başta olmak üzere elektrik ve su ihtiyacı için çalışmalara başlanacak. Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi'nin hizmete alınması için anlaşılan diğer bir husus. TOKİ'nin Gazze'de konut projesinin önü de açılmış oluyor. Sanayi bölgesinin hızlandırılması için mutabakata varıldı.” diye konuştu.

Netenhayu: Gazze'nin denizden ablukası devam edecek

Öte yandan aynı saatlerde terör rejimi Siyonist İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu da yaptığı açıklamada, "Gazze'deki halkın koşullarının iyileşmesi bizim de çıkarımıza. Türkiye ile anlaşmamız sonrasında da Gazze'nin denizden ablukası devam edecek.” dedi.

Türkiye ile yapılan anlaşmanın önemli olduğunu söyleyen Netanyahu, anlaşmanın Ortadoğu'ya istikrar getireceğini söylemesi ise dikkat çekti. (İLKHA)

Binali yıldırım roma türkiye İsrail
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!