Advert
Advert
Advert

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Mardin'de

Çözüm sürecine katkıda bulunmak amacıyla TÜSİAD tarafından Mardin'de düzenlenen konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Kimsenin Türkiye'ye ev ödevi verme lüksü yoktur." Dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Mardin'de
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Mardin'de

MARDİN – TÜSİAD, Çözüm sürecine katkıda bulunmak amacıyla Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Çözüm Sürecinin İktisadi Boyutuna Katkı: Alternatif Turizm" konulu konferans açılış konuşmalarıyla başladı.

Konferansın açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarkan Kadooğlu yaptı.

Suriye'de IŞİD ve PYD arasından devam eden çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Kürtlere değinen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye Kürtlerinin Türkiye'nin doğal müttefiki olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “Türkiye yıllardır terör örgütleriyle mücadele ediyor. 1.5 milyon insanın yükünü Türkiye çekiyor, siz sadece eleştiriyorsunuz. Bu yüzden kimsenin Türkiye’ye ev ödevi verme lüksü yoktur. Bir defa olsun insan teşekkür etmez mi? Suriye Kürtleri, tarihi olarak Esed'in değil, Türkiye'nin tarihi dostu ve müttefikidir. Tarihi dostlarınız ve müttefiklerinizden destek istiyorsunuz. Türkiye şimdiye kadar mazluma kimliğini, etnik yapısını, Müslüman olup olmadığını sormadı. Zalime de kimliğini, kökenini sormadık. Zalim Müslüman da olsa, bizim mezhebimizden de olsa zalime zalim dedik. Biz ‘Barış’ dedikçe birileri ‘Savaş’ dedi, biz ‘Silah bırakma’ dedikçe birilerinin parmağı tetiğe gitti. Ama geldiğimiz noktanın kıymetini çok iyi bilelim. Akan kanın durması Türkiye ve milletimiz için tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu filmi artık kimse geri sardıramaz. Gerilim üreterek değil, taş atarak değil, çözüm üreterek ilerleyeceğiz. Çözüm sürecinin ruhu zaten diyalogdur.”  dedi.

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen ise turizm hakkında bilgiler paylaştı. Vali Taşkesen, “2’si 5 yıldızlı, 2’si de 4 yıldızlı olmak üzere 58 konaklama tesisi mevcut olup yatak sayımız 4 bin 500 civarındadır. İlimizi 2013 yılında 650 bin kişi ziyaret etmiştir.” diye konuştu.

Mardinli iş adamlarını yatırım yapmaya çağıran Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk de, “Verilmesi gereken önemi kentimize verebilirsek barış sürecine katkı sağlamış oluruz.” dedi.

Konuşmaların ardından kısa bir ara verildi. Aranın ardından “Alternatif Turizmin Bölgesel İktisadi Kalkınmaya Katkısı" konulu panel ile devam etti.

Panelin moderatörlüğünü Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Birkan yaptı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise daha sonra Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve beraberindekiler öğle yemeği için özel bir otele geçtiler. (M. Salih Keskin – İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle