Reklamı Geç
Advert
Advert

Barzani, Obama ile görüştü

Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kürdistan bölgesel yönetimi lideri Mesud Barzani ile Beyaz Saray'da görüşme yaptı.

Barzani, Obama ile görüştü
Barzani, Obama ile görüştü
ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kürdistan bölgesel yönetimi lideri Mesud Barzani ile Beyaz Saray'da görüşme yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, normalde Biden ile Barzani arasında geçmesi planlanan görüşmeye ABD Başkanı Obama'nın da katıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden'ın, ABD'nin, federal, demokratik ve birleşik Irak'la stratejik ortaklığı bağlamında", Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ve Kürt halkıyla yakın ve tarihi ilişkilerine olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiği belirtildi.

36446

"Obama ve Biden'ın görüşmede, Barzani'nin, Irak anayasası himayesinde ülkedeki siyasi sürece devam eden katılımına desteklerini dile getirdiği"
belirtilen açıklamada, Biden'ın, bu görüşmeden önce de Barzani ve heyetini çalışma yemeğinde ağırladığı kaydedildi.

Açıklamada, Biden ve Barzani'nin yemekte, Irak ve bölgeyle alakalı bir dizi konuyu ve ABD'nin Erbil'deki konsolosluğunun sunduğu hizmetlerin artırılması noktasında atabileceği adımları ele aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Biden ve Barzani'nin ayrıca, Amerikalı yetkililer ile Kürdistan bölgesel yönetimi temsilcileri arasında üst düzey istişarelerin sürdürülmesine yönelik desteklerini ortaya koydukları belirtildi.

Barzani, Washington'da bugünkü temasları kapsamında ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bill Burns ile de görüşmeler yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Burns-Barzani görüşmesine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da katıldığını, görüşmede ABD-Irak ilişkileri bağlamında tüm konuların ele alındığını bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi