Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Barzani HDP'yi uyardı

Barzani HDP'yi uyardı

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, HDP ziyaret ederek Güneydoğuda kazılan hendekleri kapatmaları yönünde uyardı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 08:42
Barzani HDP'yi uyardı

Ankara ziyaretinin ilk gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşen Barzani, dün de saat 11.00'de Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ziyaret eden Barzani, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve HDP Dışilişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gür'den oluşan HDP heyetini kabul etti.
HENDEK ANISINI ANLATTI, UYARISINI YAPTI
Edinilen bilgiye göre, Barzani HDP heyeti ile görüşmesinde çözüm sürecinin bitirilmesine çok üzüldüğünü, bu konuda hükümetle arabuluculuk yapabileceğini ifade etti. HDP'lilere hendeklerin kapatılması yönünde çağrıda bulunan Barzani'nin, Güneydoğu'da barış ikliminin kırıldığı, savaş durumuna geçilmesinin kimseye kazandırmayacağı, bir an önce şiddetin azaltılması gerektiği uyarısında bulunduğu öğrenildi.
BABASINI ÖRNEK GÖSTERDİ
Görüşmede, Barzani'nin, bölgedeki hendeklerle ilgili olarak bir anısını anlattığı da belirtildi. Barzani, Bağdat yönetimi ile çatıştıkları dönemde bir kenti almak istediklerini, ancak babası Mustafa Barzani'nin "Doğru strateji olmaz. Sonradan müdafaa edemeyeceğiniz bir yere girip işgal etmek, hem oradaki halka hem de işgal edene zarar verir" diyerek engel olduğunu aktardığı bildirildi.
ERDOĞAN'A ÖVGÜ
Barzani'nin görüşmede, "Kürdistan'ın geleceği için Türkiye çok önemli" diyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Barzani HDP heyetine şunları söyledi:
"Daha önce dünya ülkelerini, Kürt sorunu ile ilgili bilgilendirmek istedik ve liderlere mektup gönderdik. Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne mektubu bırakmak istediğimizde, Cevdet Sunay mektubumuzu kabul etmemişti. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduğu zaman Erbil'e geldi ve Sayın Erdoğan'ın bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu gördüm. Kendisinin Kürt sorununun çözümünden yana olduğunu gördüm. Aynı şeyi Ahmet Davutoğlu'nda da gördüm. Eskiden hiçbir şeyimiz yoktu ama şu anda protokolde Kürdistan bayrağını koyabiliyoruz."
HDP HENDEKLERE DEĞİNMEDİ
Görüşmenin ardından dün HDP'den yapılan açıklamada ise hendek diyaloglarına değinilmeden, "Yaklaşık 1 saat süren görüşmede bölgede yaşanan gelişmeler, Suriye’deki durum, IŞİD tehdidi, Kürtler arası dayanışma ve işbirliği konuları değerlendirildi" denildi.
Kaynak : Habertürk

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com