Advert
Advert
Advert

BARO: soğukkanlı ve temkinli olunmalıdır

Krizin Tırmanma Tehdidine Karşılık Akçakale Ve Sınır Bölgeleri İçin Acil Önlemler Alınmalı

BARO: soğukkanlı ve temkinli olunmalıdır
BARO: soğukkanlı ve temkinli olunmalıdır


Şanlıurfa sınırlarına düşen bu top mermileri komşuda süregelen iç savaş havasını bir anda bölgemize de taşıdı. Yapılan ilk resmi açıklamalara göre Suriye'den ateşlenen top mermileri, Akçakale ilçemizde aralarında bir anne ile üç çocuğunun da olduğu 5 kişinin ölümüne 9 kişinin yaralanmasına yol açtı.

konuyla ilgili basın açıklaması yapan Şanlıurfa Barosu; "Ekrana yansıyan acı görüntüler bize sokakların travma içinde olduğunu gösterdi. Bunca top atışı altında uyumaya çalışan çocukların yaşadığı korkulu anları anlatmaya bile gerek yok.  

Birkaç haftadır sınırın hemen dışında süren çatışmalar nedeniyle korkulu günler yaşayan Akçakale’liler oldukça tedirgin haldeydi.

Buna rağmen top mermisi düşen bu bölgelerin neden tam olarak boşaltılarak, insansız hale getirilmediği soruları cevabı aranması gereken bir sorulardır.

Öyle anlaşılıyor ki Suriye’de yaşanan bu insani facia uluslar arası güç dengelerinin hamleleriyle bir süre daha devam edecektir. Gelen top mermilerinin düştüğü bölgeler ve meydana gelen ağır can kayıpları göz önünde bulundurulduğunda bizlere Akçakale’de yaşayan insanların yaşam hakkının ciddi şekilde tehlikede kalmaya devam edeceğini gösteriyor.

Akçakale başta olmak üzere sınır boyundaki kentlerde sığınakların da olmadığı dikkate alındığında işin vahameti daha da ağırlaşmaktadır. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınarak bu yerlerin uzman görüşleri de nazara alınarak gerekiyorsa acilen geçici olarak insandan arındırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu olay nedeniyle, Türkiye’nin olası bir savaşa sürüklenmesi ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Çünkü yakın tarihimizde Enver Paşa’nın isteğiyle Alman Amiral Souchon'un komutasındaki Goeben, Breslau ve birkaç Osmanlı savaş gemisinden oluşan bir donanmanın Karadeniz'e açılarak Rusya’nın limanlarını bombalaması sonucu Osmanlı İmparatorluğunun içinden çıkamayacağı bir savaşa sokuldu. Bu nedenle bundan sonra da Suriye ile Türkiye’yi karşı karşıya getirerek savaşa sokacak olası tahrik amaçlı, kasıtlı olarak “sınır aşan” bombalara karşı herkes soğukkanlı ve temkinli olunmalıdır.

Bu vesileyle bu acı olayda yaşamlarını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz." dedi

İrfan Güven Şanlıurfa Barosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!