Reklamı Geç
Advert
Advert

Baro Başkanından Flaş Açıklama

Diyadin’deki olayı provokasyon olarak değerlendiren Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi önemli açıklamalarda bulundu.

Baro Başkanından Flaş Açıklama
Baro Başkanından Flaş Açıklama

Şırnak Baro Başkanı Elçi, ''Roboski’de olduğu gibi Ağrı’daki olay da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tuzak olarak planlandı.''

Ağrı’nın Diyadin’de köylülerin fidan dikme şenliğine PKK’lıların da katılıp HDP’ye oy verilmesi yönünde baskı yapacağı istihbaratı üzerine jandarmanın bölgeye gitmesi ve PKK’yla çatışma çıkmasını, HDP’nin barajı geçmemesi için kurgulanmış oyun olarak yorumlayanlara Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi’den tepki geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HEDEF ALINDI

Seçim sürecinde provokasyon beklendiğinin altını çizen Elçi, ''Bunlar yapıldığında öz olarak HDP ve Kürtlere karşı olma ihtimali yüksektir, en çok darbe yiyecek parti AK Parti olduğu için onu da kapsayan bir provokasyon gibi görünüyor. Provokasyonun hedefinin daha çok AK Parti olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef alındı. Birileri provokasyon yapıyor. Roboski, Erdoğan’a tuzak olsun diye gerçekleştirildi. Cizre'de, Nihat Kazanhan’ın vurulması da aynı tezgahtı. Orada da İçişler Bakanı Efkan Ala’ya ''Polis vurmadı'' dedirttiler. Orda da hedef bakan ve hükümetti'' ifadelerini kullandı.  

PKK’ya ''silah bırak'' baskısı yapılması için anayasanın değişmiş olması gerektiğinden söz eden Elçi, ''Süreç 2.5 yıldır devam ediyor. Hem anayasal değişikliği, hem yasal değişiklikler konusunda daha ciddi adımlar atılsaydı toplum tek bir ağızdan PKK’nın silah bırakması konusunda görüş bildirebilir ve PKK’ya bir dayatma yapabilirdi. Ama bölgede sürece olan inanç yitiriliyor. Eskiden barış denilince, toplumdaki karşılık en üst seviyedeydi. Son dönemde ortak açıklamaya rağmen toplumda ciddi bir karşılık olmadı'' dedi.

ŞIRNAK UÇMAYI BEKLİYOR

Şırnak’a havaalanı yapılmasıyla bölgenin canlandığını da belirten Nuşirevan Elçi, ''Havaalanı olması, Şırnak’ı Irak Kürdistan’ına bağladı. Akrabalar birbirine kolay gidip geliyor. Ankara komşu il gibi oldu. Kürt sorununun çözülmesi için ciddi teşvikler sağlandı ve bölgeye özel sektör yatırımlarının hızlanması hedeflendi ancak Şırnak şu anda bakir durumda. İş dünyası, yatırımlarının güvende olduğunu düşünse bölgeye gelir. Çözüm süreci daha da ilerlediğinde Şırnak, havaalanı ile birlikte uçacaktır. Şırnaklı, buğdayını Konya’ya götürüp un yaptırıp geri getirene kadar kendi ilinde bunu yapabilecek, kaynaklar burada kalacak'' dedi.

Kaynak : Star

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar