Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Bankanız kredi faizini düşürmüyorsa!

Bankanız kredi faizini düşürmüyorsa!

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2010 Cuma 10:01
Bankanız kredi faizini düşürmüyorsa!

Daha önce aldığınız kredilerle günümüzde düşen faiz oranları arasında nasıl bir ilişki var? Bu indirimlerden yararlanabiliyor muyuz; yoksa bize uygulanan sözkonusu oranlar geçerli mi?

Bu sorunun yanıtını almadan önce www.paradurumu.tv sitesinde parayla ilgili ne varsa çözüm üreten Özlem Denizmene gelen bir okur e-mailini okuyalım:

Özlem Hanım merhaba,2 sene önce X bankasından bireysel ihtiyaç kredisi kullanmıştım. O zaman faiz oranı 1.89€²du. Son bir sene düşen faiz oranlarından dolayı oldukça yüksek bir faiz ödüyorum.  Şubeme gidip, kredimin, düşen faiz oranıyla  yapılandırmak istediğimi söyledim. Bana bunun mümkün olmadığını söylediler. Cevap beni tatmin etmedi.Böyle bir hakkım var mı? 24 aylık kredimin 3 taksiti kaldı? Orhan


Söz sırası Paranın Güzin Ablası Özlem Denizmende:

Merhaba Orhan,

Banka, bireysel kredileri Tüketici Kredisi sözleşmesi çerçevesinde kullandırıyor. Yasal olarak değişken faizli kredi kullanımı mümkün değil. 
 Piyasa faizleri değiştiğinde (Bugünkü oranlar %1 altında), kullanılmış olan kredinin faizleri değişmiyor. Nasıl banka, faiz oranları yükseldiğinde senin kredinin faiz oranını arttırmıyorsa tersi durumda da bankanın faiz oranını düşürmek gibi bir yükümlülüğü yok. Fakat bu uygulamayı yapmak isterse, banka faizi düşürebilir. Benim tavsiyem her zaman bankanı aile doktoru gibi düşün. Bankanla iyi bir ilişkin olsun.

BAŞKA BANKADAN UCUZ KREDİ

Denizmen bir seçenek olarak başka bankalardan ucuz kredi bulunabileceğini salık veriyor ama yine de okura dikkatli olmasını öneriyor:

Sen kullandığın kredinin faiz oranını düşürmek istiyorsan, başka bir bankadan daha ucuz kredi kullanarak yapabilirsin.

 Ya da krediyi kullandığın bankada da bu indirimi yaptırma ihtimalin olabilir. Burada banka, senin kredibiliteni, banka ile çalışman gibi özel koşullarına göre karar verir.

Krediyi  başka bankaya taşımak istediğinde katlanacağın  maliyetleri araştırmalısın.

-Zaman maliyetin
-Yeni kredinin masrafları (dosya + sigorta)
-Yeni kredinin faizi

Tüm bu maliyetler eski kredinin faizinden daha düşük ise başka bankaya krediyi transfer etmek mantıklı olabilir. Benim önerim son 3 taksit için başka bankalarla görüşmeye değmez, masraf çıkar.

changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com