Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Bankalar tefecinin kucağına itiyor!

Bankalar tefecinin kucağına itiyor!

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2010 Cumartesi 11:49
Bankalar tefecinin kucağına itiyor!

Bankaların yüksek kar için asgari tutarı ödenmiş borçlara enflasyonun 3 katını aşan oranlarda faiz uygulaması, bankacılık dışında farklı bir sektör üretti. Bankaların fahiş faiz oranları vatandaşı farklı çözüme itiyor...İnternette sayıları her geçen gün artan ve “finansal danışmanlık hizmeti” sunduklarını belirten firmalar, kredi kartından mağdur olmuş tüketicilerin kart borcunu kapatıp, daha düşük faizle kredi açıyor.

Krediler kefilsiz, teminatsız herkese veriliyor. Ancak bu sistemde de vatandaş kredi kartı borcundan kurtulamıyor.

Yüksek faiz fırsatı

Finansal danışmanlık hizmeti veren firmaların giderek çoğalmasını sağlayan neden ise bankaların kredi kartı borçlarına uyguladıkları aylık yüzde 2,44, yıllık yüzde 30luk faiz oranı.

Kredi kartı borcunun asgari tutarı olan yüzde 20sini ödeyen tüketiciler, kalan borçları için her ay bankalara yüzde 2,44 oranında faiz ödüyor.

Faiz yüksek olduğu için vatandaş ödeme yapsa da borcundan bir türlü kurtulamıyor. Bankalar bu yüksek faiz sayesinde yılda 5 milyar liranın üzerinde faiz geliri elde ediyor.

Borçtan kurtaralım

İşte bu yüksek faiz kıskacını fırsata dönüştürmeyi hedefleyen finansal danışmanlık firmaları vatandaşa, “kredi kartı borcundan kurtaralım” çağrısı yapıyor.

Bunun için vatandaştan kefil, teminat, senet ya da buna benzer hiçbir teminat istenmiyor. Sistem şöyle işliyor:

Firmalar, vatandaşa kart borcunun toplam tutarı kadar kredi açıyor. Ancak kredi vatandaşa verilmiyor, bu parayla doğrudan kart borcu kapatılıyor.

Açılan krediye yıllık yüzde 13 ila yüzde 16 arasında değişen oranlarda faiz uygulanıyor. Toplam borç tutarı 12 eşit takside bölünüyor.

Taksitlendirilmiş tutar, borçlu vatandaşın borcu kapatılmış ya da farklı bir kredi kartından çekiliyor. Bu sayede firma verdiği krediyi garantiye alıyor.

Borcundan dolayı kapatılmış kartlara ise işlem yapılmıyor.

Bin liralık borca 160 lira faiz

Kredi kartı borcu bin lira olan vatandaş bu firmadan kredi kullandığında, yüzde 16lık faizle borç bin 160 TLye çıkıyor. Bu tutar da 12ye bölünerek aylık 96,67 TLlik taksite dönüşüyor.

Taksitler firmaya değil, yine kredi kartına ödeniyor. Dolayısıyla kredi kartının borcu daha sıfırlandığı gün yeniden borçlandırılıyor.

Ancak vatandaş yüksek faizden kurtulup yarı faizle taksitlendirmeye girmiş oluyor.

Aslında vatandaş bu sisteme girmeden doğrudan bankadan tüketici kredisi çekerek de borcunu taksitlendirebiliyor.

Hatta en düşük banka faizi dikkate alındığında bin liralık borç bin 75 TL, taksiti de 89,63 TL oluyor.

Erdoğan Süzer / Bugün

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com