Advert
Advert
Advert

Bangladeş'te bir idam daha

Bangladeş hükümeti, Mir Kasım Ali, 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesinde suç işlediği gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı.

Bangladeş'te bir idam daha
Bangladeş'te bir idam daha

DAKKA- Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Kasım Ali'yi 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle yargıladı. Cemaat-i İslami'nin en önemli ismi ve partinin en etkili liderlerinden olan Ali, yargılandığı 14 suçun sekizinden hüküm giyerek idama çarptırıldı.

Hatırlanacağı üzere Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami de 29 Ekim'de aynı mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Cemaat-i İslami, Nizami'ye verilen idam cezasına tepki olarak bugün 48 saat sürecek greve başladı. Parti liderlerinden Mujibur Rahman, Perşembe günü de ülke çapında greve gideceklerini duyurdu.

Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle geçen yıl idam edilmişti. Bir başka lider Ğulam Azzam da 90 yıl hapse mahkum edilmiş, 24 Ekim'de solunum yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Delvar Hüseyin Seyidi'ye verilen idam cezası ise müebbet hapse çevrilmişti.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı