Advert
Advert
Advert

Bandrol Sistemi Yaygınlaşıyor

Bandrol Sistemi Yaygınlaşıyor
Bandrol Sistemi Yaygınlaşıyor

Korsanla Mücadelede Uygulanan

Bandrol Sistemi Yaygınlaşıyor

 

 

·         Korsanla Mücadelede Önemli Bir Etken Olan Bandrol Tahsisine Yayıncıların İlgisi Giderek Artıyor...

 

 

Korsanla mücadele kapsamında eserlere basım aşamasında verilerek, orijinal eserlerin korsanlarından ayrılmasını sağlayan ve yayıncılığın hacminin belirlenmesinde önemli rol oynayan bandrol tahsisi büyük kabul gördü.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nden alınan ISBN, ISSN ve ISMN numaraları ile başvurarak, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri aracılığıyla Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden bandrol alınması uygulamasına yayıncılar büyük ilgi gösterdi.  

 

2010 yılı istatistikleri; ISBN, ISSN ve ISMN alınması ile bandrol tahsisi uygulamasının yayıncılık alanındaki önemini bir kez daha ortaya koydu. Türkiye’nin yayıncılık hayatında oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilen sistem ile 2010 yılında bandrol almayan yayın sayısı sadece yüzde 5’te kaldı. Ayrıca 2010 yılında 35 bin 775 başlıkta yeni kitap için ISBN numarası verilirken, 214 milyon 414 bin 289 adet bandrol tahsisi yapıldı.  

 

Uluslararası Standart Kitap Numarası(ISBN) alan yayın sayısı 353 bin 657’ye ulaştı

 

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılı verilerine göre; kitaplara tahsis edilen ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) sistemine kayıtlı toplam yayımcı sayısı 20 bin 783’e ulaştı. Yine 2010 yılında 35 bin 775 yayına ISBN tahsis edilirken, ISBN alan toplam yayın sayısı da 353 bin 657’ye ulaştı.

 

Uluslararası Standart Dergi Numarası(ISSN) alan yayın sayısı 9 bin 604 oldu

 

Süreli yayınlara verilen ISSN (Uluslararası Standart Dergi Numarası) uygulamasında; yayıncılara üye numarası ve şifre verilmesiyle süreli yayınların başvurularının internet üzerinden yapılmasına 2010 yılı Aralık ayında başlandı. Bunun da etkisiyle 2010 yılında 690 yayına ISSN tahsis edilirken toplam yayın sayısı da 9 bin 604’e ulaştı. 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

            Uluslararası Standart Müzik Numarası(ISMN) başvurularına büyük ilgi oldu

 

Enformasyon ve Dokümantasyon Hizmetleri Vakfı’ndan 2006 yılında mevcut program ve verilerle birlikte devralınan ISMN (Uluslararası Standart Müzik Numarası) ise 2010 yılında 224 yayına verilirken, ISMN sisteminde kayıtlı olan toplam yayıncı sayısı 18 oldu. Web tabanlı ISMN programı hazırlık çalışmalarının 2011 yılında tamamlanması planlanıyor.

 

ISBN ve ISSN Türkiye Yayın Katalogu çalışmaları sürüyor  

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ISBN alarak yayınlanan materyallerin bibliyografik bilgilerinin yer aldığı Türkiye Yayın Katalogu çalışmalarına da devam ediyor. Türkçe ve İngilizce olarak planlanan DVD yayın katalogunun 2011 yılında tamamlanması bekleniyor. 

 

ISSN veri tabanının kayıtlı süreli yayınları kapsayacak yayın katalogunun çalışmalarının da yine İngilizce ve Türkçe olarak 2011 yılında hazırlanması planlanıyor.

 

Hazırlık çalışmaları devam eden ISMN tanıtım broşürü ise 2011 yılında tamamlanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması