Advert
Advert
Advert

BALIKLIGÖL'e tescil damgası vuruldu.

BALIKLIGÖL'e tescil damgası vuruldu.
BALIKLIGÖL'e tescil damgası vuruldu.

 Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, böyle bir merkezin şimdiye kadar tescillenmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, kentte başlatılan çalışmalar ile birçok tarihi eski eserin tespitinin yapılarak tescil edildiğini belirterek, bunların arasında Balıklıgöl'ün de bulunduğunu kaydetti.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin ise, Şanlıurfa'nın kültür ve tarihi eser açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Balıklıgöl gerek dünya ve gerekse Türkiye için önemli bir merkez. Balıklıgöl'ün şimdiye kadar tescillenmemesi ve unutulmuş olması büyük bir eksiklikti. Bundan sonra turizm daha da canlanacak. Biz oda olarak şimdiden 2020 yılının çalışmalarını yapıyoruz. 2020 yılında Urfa'da bir yılda 2 milyon insan geceleyebilecek. Kapasitenin artırılması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.
Hükümet'in gönderdiği dört milyon TL bütçe ile Balıklıgöl'ü kurtarma projenin başlatılacağını da belirten Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Ertekin, 2010 yılı bütçesinde aktarılacak olan paralarla, Atatürk Barajı'ndan Harran Ovası'na taşınan suyun tünel çıkış ağzından Balıklıgöl'e su verileceğini ifade etti. Ertekin, "Şanlıurfa, Türkiye ve hatta dünya inanç turizmi için çok önemli olan Balıklıgöl'ün yaz döneminde kuruma tehlikesi yaşaması birçok kurumu harekete geçirmişti. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak önce Şanlıurfa milletvekillerimiz ve ardından GAP'tan sorumlu Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz ile görüşmüştük. Girişimlerimiz sonuç verdi ve bu paranın dört milyon TL'si geçtiğimiz günlerde Urfa Valiliği'ne gönderildi. Bu parayla en kısa zamanda çalışmalar başlayacak ve Balıklıgöl yaz dönemlerinde kuruma tehlikesinden kurtulmuş olacak" diye konuştu.

Bu arada Vali Nuri Okutan ise, oluşturulan 7 ekip ile kent merkezi ve ilçelerde envanter çalışmasının yürütüldüğünü ve şehir merkezinde 48 olan eski eser sayısını bin 100'e çıkardıklarını belirtti. Vali Okutan, yeni eserlerin tescillendiğini ve görülmesi gereken yeni mekanların ortaya çıktığını belirterek, ortaya çıkan eserleri ilerleyen süreçte restore ettirmeyi planladıklarını kaydetti.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan toplantıda, Balıklıgöl'ün birinci derece sit alanı ilan edilmesi kararlaştırıldı. Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri) Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve Hz. İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olduğuna inanılan yerdir. Efsaneye göre, Hz. İbrahim, devrin zalim hükümdarı Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür.
Kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden olan Balıklıgöl'deki balıklar, halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle