Advert
Advert
Advert

Balıklıgöle su takviyesi

Balıklıgöle su takviyesi
Balıklıgöle su takviyesi

Hükümet, yaz döneminde su seviyesinin düşmesiyle tehlike çanlarının çaldığı inanç turizminin merkezi konumundaki Balıklıgölün kurtarılması için gönderdiği ödenekle Atatürk Barajının Tünel çıkış ağzından Balıklıgöle su takviyesi yapılması için çalışmalar başladı.

İki kısımdan oluşan projenin ilk kısmında kazmalar ve iş makineleri çalışırken bir taraftan da Atatürk Barajından saniyede 540 litre su taşıyacak boruların döşemesi de hummalı bir şekilde sürüyor
Balıklıgölün her yaz döneminde su seviyesinin düşmesi dolayısıyla başta Şanlıurfa Valiliği olmak üzere kurumların yürüttüğü çalışmaların olumlu sonuç verdiğini belirten Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, hükümetin Balıklıgölü kurumaktan kurtarmak için gönderdiği ödeneğin ardından çalışmaların hız bir şekilde başladığını aktardı. Atatürk Barajından Şanlıurfanın Direkli Mahallesine kadar olan birinci kısımda 16 kilometrelik bir kazı yapıldığını ve içerisinde bir metre genişliğinde suyu taşıyacak boruların döşendiğini söyleyen ŞUTSO Başkanı Ertekin, döşenen boruların üzeri ise betonla kapatılarak her hangi bir sel baskınında zarar görmemesinin sağlandığını dile getirdi.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Balıklıgölün kurumaktan kurtarılması için çok çaba sarf ettiğini hatırlatan Ertekin, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi, DSİ ve İl Özel İdaresinin kontrolünde devam eden projenin birinci kısmının 2 yıl içinde bitirilmesi planlandığını ancak mütehit firmanın 9 ayda bitirme sözü verdiğini ifade etti.
Ertekin, Hz. İbrahimin ateşe atıldığı yer olarak kabul edilen, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Balıklıgölün kurumaktan kurtulması için GAPtan sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Başbakan Recep Tayip Erdoğanın desteğini gördüklerini hatırlatarak Şanlıurfa Milletvekillerinin ve Şanlıurfa Valisinin de proje ödeneğinin gelmesinde çok çabaladığını vurguladı.

PROJE İLE İKİ OSB VE 18 KÖYÜN İÇME SUYU DA KARŞILANACAK
Projenin yalnızca birinci kısmı için 4 milyon TLnin üzerinde bir rakamın harcanacağını ikinci kısmı için keşif bedeli ve proje bedeli çıkartıldıktan sonra ihalesinin gerçekleşeceğini anlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin Atatürk Barajının suyunu Balıklıgölü besleyecek mevkilere ulaştırması için yürütülen çalışmaları yerinde gidip gördüm. Çalışmalar hızla ilerliyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Atatürk Barajının suyu hem Balıklıgöl havzasını besleyecek hem de Birinci Organize Sanayi Bölgesinin ve ikinci Organize Sanayi Bölgesinin suyunu karşılayacak. Bu suyun bir kısmı Şanlıurfa İçerisinde geçen Karakoyun Deresine verilecek. Ayrıca 18 Köyün içme suyu da bu projeden karşılanmış olacak. Böylece Organize Sanayinin de su sorununun rahatlayacak. Balıklıgölümüzün de yaz dönemlerinde su seviyesin düşmesiyle balık ölümlerinin önüne geçilmiş olacak.dedi

YAZ DÖNEMLERİNDE KURUYORDU
Bereketli Hilâl olarak adlandırılan toprakların en bereketli yerinde bulunan ve sahip olduğu tarihî dokusuyla Mezopotamyanın başşehri unvanına lâyık olan Şanlıurfanın, tam göbeğinde barındırdığı Balıklıgöl Dergâh Plâtosu ile yerli ve yabancı turistlerin en gözde turizm destinasyonu olduğunun altını çizen Ertekin konuşmasını şöyle sürdürdü:Şanlıurfa, Türkiye ve hatta dünya inanç turizmi için çok önemli olan Balıklıgölün yaz döneminde kuruma tehlikesi yaşaması birçok kurumu harekete geçirmişti. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak önce Şanlıurfa milletvekillerimizle ardından GAPtan sorumlu Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz ile görüşmüştük. Girişimlerimiz sonuç verdi ve bu paranın 4 milyon TLsi Şanlıurfa Valiliğine gönderildi. Bu parayla en kısa zamanda çalışmalar başladı. Çalışmaların bitmesiyle Balıklıgöl yaz dönemlerinde kuruma tehlikesinden kurtulmuş alacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret