Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Balıklıgöl, havaların ısınmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor

Balıklıgöl, havaların ısınmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor

Havaların ısınmasıyla yerli yabancı birçok insanın akınına uğrayan Balıklıgöl ve Şanlıurfa’nın tarihi yerleri, görenleri hayrette bırakıyor.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2015 Cuma 17:43
Balıklıgöl, havaların ısınmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu Şanlıurfa’da Mart ayını gelmesi ile güneş kendini tekrar gösterdi. Bunu fırsat bilen Şanlıurfalılar ve ziyaretçiler Balıklıgöl’e akın etti.

Şanlıurfa’nın yerlileri yemeklerini ve termosları yanlarında götürerek baharın keyfini çıkartıalar. Başka şehirlerden kafile halinde ziyaretegelen turistler ise, kutsal mekânları ziyaret ederek dua okuyup fotoğrafı çektirdilerve Şanlıurfa’nın yöresel yemeklerini yiyerek gezilerini gerçekleştiriyor.“İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer en çok ziyaret edilen bölge”

Urfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleri doldurdu.

“Allah’ın Dostu” anlamına (Halil-ür Rahman) gelen bu isim Hazreti İbrahim’in kutsallığını yansıtıyor. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.


Balıklı Göl’ün hemen yanı başında yer alan ve Eyyubiler Devleti’nin kurucusu Salahaddin Eyyubi’nin yeğeni Melik Eşref tarafından 1211 yılında yaptırılan Halil-ür Rahman Cami ise, gölün doğal güzelliğine mimari estetik katıyor.

“iki göl de kutsal sayılıyor ve buradaki balıklar avlanmıyor”


Gölün kenarında yer alan Halilür Rahman Camii, Hazreti İbrahim’in düştüğü makam, medrese, hazire ve türbelerden meydana gelmiş bir külliye halindedir. Her iki göl de kutsal sayılmakta ve buradaki balıklar avlanmamaktadır.(M.Zeki Aygur – İLKHA)


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com