Advert
Advert
Advert

Balıklı göl piknik alanı olmaktan çıkarılmalı‏

Dünyanın tek doğal akvaryumu olarak bilinen Balıklı göl’de piknik yapanlardan dolayı oturulacak yer kalmadığını söyleyen Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Kamil Türkmen, “balıklıgöl piknik alanı olmaktan çıkarılmalı‏” dedi.

Balıklı göl piknik alanı olmaktan çıkarılmalı‏
Balıklı göl piknik alanı olmaktan çıkarılmalı‏

Özellikle hafta sonu günlerinde Balıklıgöl’de aşırı yoğunluk oluştuğunu anımsatan ŞURO Başkanı Türkmen, Balıklıgöl’ün girişine turnikelerin koyulmasını istedi.
Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası(ŞURO) Başkanı Kamil Türkmen, Balıklıgöl’de oluşan yoğunluğun giderilmesinin, girişe konulacak turnikelerle mümkün olacağını söyledi.
Şanlıurfa’nın hem tarihi yapısını içerisinde barındıran hem de kutsallığıyla bilinen Balıklıgöl’e gelen ziyaretçilerin rahatça gezebilmesi için girişe turnikelerin konulması gerektiğini belirterek, bu şekilde yoğunluğun önüne geçilebileceğini söyledi.
Hafta sonu günlerinde çoğu ailenin gelip oturarak zaman geçirdiği Balıklıgöl’de turistlere yer kalmadığına vurgu yapan Türkmen, “Balıklıgöl’de özellikle hafta sonu günlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle, buraya gelen turistler rahatlıkla gezemiyor, bu yüzden girişe turnikelerin konulması gerekiyor. Özellikle hafta sonu günlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle, gelen turistler rahat edemiyor ve rahatça dolaşamıyor. Bu nedenle Balıklıgöl’ün mesire alanı olmaktan çıkartılması gerekiyor. Bu konuda özellikle belediyemizin, turizm zabıtalarını harekete geçirerek, bu bölgede piknik tarzı oturan misafirleri engellemeli, bu insanların yiyecek içecek ihtiyacını başka parklarda karşılamalıdır. Balıklıgöl, bir ören yeri, bir ziyaret yeri olarak algılanmalıdır. Piknik yapmak isteyenler başka alanları kullanmalı ve bu çirkin görüntülerin oluşması kolluk güçleri tarafından engellenmelidir. Bu nedenle giriş ve çıkışlara turnikelerin yerleştirilmeli ve kontrollü bir şekilde girişler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
VATANDAŞ’DA ŞİKAYETÇİ!..
Konuyla ilgili konuşan bir vatandaş, giriş çıkışların kontrollü bir şekilde olması gerektiğini savunarak, “Balıklı göl gibi bir yerin piknik alanı olarak görülmesi gerçekten hoş bir durum değil. İl dışından gelen turistler burayı ziyaret etmek için gelirken, çoğu kişi de buraya oturmaya veya piknik yapmaya geliyor. Başka illerdeki bu tür yerler hep koruma altında ve giriş çıkışlar kontrollü bir şekilde yapılıyor. Buranın da öyle olmasını bekliyoruz. Bu anlamda belediyemizin gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet eğilmez     2014-06-02 Başkana bak açıklamaya bak, yazık sırf basına çıkayım da ne olursa olsun, türünden 1. Balıklıgöl diye bir şey yoktur. Orası Halil ür rahman gölüdür. Ve dergah platosudur. 2. Belediye geçen bir toplantı yaptı ama konu ile alakalı STK larla görüşmedi. Resmi kafa ile bu işler olmaz. 3 Halil ür rahman gölü ve any zeliha gölündeki balıklarla ilgili gerçek bir araştırma yapılmış değil, 4 ışıklandırma hal edilmiş değil. 5 Aynı zeliha gölü etrafındaki masa ve sandalyeler kalkmalı birilerine peşkeş çekilmemelidir . 6 Aynı zeliha gölü çevresinde masa ve sandalyeler gölden en az 3 m uzak olmalı kanun bunu emrediye ama kurul bunu görmezlikten geliyor. 7 halka çimlere basma oturma deniyor birilerine onlarca metre kare peşkeş çekiliyor 8 Dergah platosu yeniden düzenlenmeli ve insanlara oturacakları dinlenecekleri yerler yapılmalı. 9 Akarbaşıdaki kaldırımı işgal eden dükkanlar uyarılmalı. Daha söylenecek çok şey var. Belediye bizleri de davet etmeli söyleyecek sözümüz var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler