Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Bakın kaçak elektrikte kimin parmağı var?

Bakın kaçak elektrikte kimin parmağı var?

Vatandaşlar her ay sonu, maaş döneminde, kazanılan paranın önemli bir miktarını faturalara ayırırken, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın açıkladığı kayıp-kaçak rakamları pes dedirtti.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 13:14
Bakın kaçak elektrikte kimin parmağı var?

Elektrik te bu oran 7 milyar liraya kadar ulaştı. Sadece kaçak 4.5 milyar lira iken, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan 'Dicle Elektrik Dağıtım'daki kaçağın faturası 3.9 milyar liraya ulaştı.

Bu rakamları gazetelerin ekonomi muhabirlerine açıklayan Yıldız, çok çarpıcı bir bilgiyi de paylaştı. Yıldız, BDP milletvekillerinin halkı bilinçli olarak fatura ödememeye yönlendirdiğini ifade etti.

'Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş' Bölgesindeki kaçak elektrik kullanımı yüzde 72'ye ulaşırken, bu 6 ilin elektrik faturası 5.4 milyar lira. Yıldız bunun yalnızca yüzde 28'ini tahsil edebildiklerini söyleyerek duruma isyan etti.

Yıldız'ın sözlerine göre, kaçakla mücadele devam ediyor. Söz konusu bölgede tüketim yüzde 54 büyüdü. Bölgedeki 350 kişilik ekibin görevi, kaçakları tespit edip, gerekli işlemleri yapmak.

Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: "İdeolojik bir durum söz konusu. PKK ile hiç ilgisi olmayan vatandaşların bile örgüt propagandasından etkilenerek fatura ödememesi bizi şaşırtıyor. BDP Milletvekili Hasip Kaplan çıkıyor, 'Türkiye'deki elektriğin büyük çoğunluğu Atatürk Barajı'nda üretiliyor. Ne elektrik faturası!' diyor. Türkiye'deki elektriğin yüzde 8-10'u Doğu ve Güneydoğu'da üretiliyor. Yani abartılı rakamlar söz konusu değil. Ayrıca devlet bölgeye yatırım yaparken Doğu-Batı ayrımı yapmadı, yapmayacak da..."

KAÇAK KULLANIM İÇİN FETVA TALEP EDİYORLAR

Başbakan Erdoğan’ın Güneydoğu gezisi sırasında dile getirdiği ‘Kaçak elektrik haramdır’ açıklaması da bölgede tartışmalara neden olmuş.

Bakan Taner Yıldız şaşırdığı olayı şöyle anlattı: “Çok sayıda vatandaşımız müftülüğe giderek, ‘Kaçak elektrik kullanmak haram mı?’ diye sormuş. ‘Haramdır’ cevabı üzerine ‘Ben sadece ailemin yaşadığı evimin faturasını ödesem, dükkanı ödemesem olur mu?’ demişler” bilgisini verdi. Samanyolu Haber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com