Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Bakanlık gıdada 'karekod'unu başlattı

Bakanlık gıdada 'karekod'unu başlattı

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2011 Cumartesi 16:00
Bakanlık gıdada 'karekod'unu başlattı

 Et ürünlerinden, süt ürünlerine ve unlu mamullere kadar tüm sektörlerle ilgili ne tür denetimler yapıldığı, ürünün hangi çiftlikte yetişip market raflarına hangi aşamalardan geçerek ulaştığı gibi tüm aşamalar bir tuşla erişebilecek hale getirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) adını taşıyan uygulama ile tüm gıda işletmelerini sıkı takipte tutacaklarını belirtti.

Vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımını sağlamak amacıyla bir ürünün hangi bölgede yetiştiğinden ne tür denetimlerden geçtiğine kadar tüm bilgilerin bu sisteme aktarıldığını ifade eden Eker, Türkiye çapında uygulamaya geçirilen bu sistemin gıda denetimi, planlaması ve veri değerlendirilmesi konularında yaşanan boşlukları kapatacağını, gıda tüketimiyle ilgili bireylerin maruz kaldığı risklerin belirleneceğini söyledi.

81 İLDE UYGULANACAK
GGBS sistemi, kaçak ilaç satışının önüne geçmek ve ilaç güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan "karekod" uygulamasının bir benzeri gibi çalışıyor. 81 ilde uygulanacak bu yöntemle tüm işletmeler ortak bir sistemde kayıt altına alınıyor.

Burcu Çalık/ SABAH

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com