Advert
Advert
Advert

Bakan Tüfenkçi: "Habur Sınır Kapısı açılacak "

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Habur Gümrük Sınır Kapısının bir- iki gün içinde açılacağı müjdesini verdi.

Bakan Tüfenkçi:
Bakan Tüfenkçi:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir süredir terör olayları nedeniyle kapalı tutulan Habur Sınır Kapısı'nın bir iki gün içinde açılacağını belirterek, "Bölge için elini taşın altına koymayıp silaha sarılanlar, buradaki insanların ekmeğiyle oynayanlar yüzünden bu kapılar kapandı. Bu kapıları işlemez hale getirenlerin kimler olduğunu milletimiz de görüyor." dedi.

Bakan Tüfenkci'ye ziyaretinde, Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun yanısıra, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, GümrükMuhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu, Şırnak Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sami Özturhan, AK Parti Şırnak İl Başkanı Mehmet Aşan ve Silopi İlçe Başkanı Fatih Bilen eşlik etti.

Türkiye-Irak sınırında 14 Aralık'tan bu yana kapalı tutulan Habur Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Tüfenkci, ilk kez hizmete alınan mobil x-ray cihazı ve gümrük sahasında yürütülen çalışmalar hakkında Şırnak Valisi Ali İhsan Su ve diğer mülki idarecilerden bilgi aldı.

Tüfenkci, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, terör örgütünün baskıları, açtığı çukurlar, halkın yaşam ve serbest dolaşım haklarına müdahaleleri nedeniyle sınır kapısının kapalı olduğunu söyledi.

Devletin, sivillere zarar gelmemesi için çok dikkatli bir şekilde yürüttüğü terörle mücadele kapsamında, İpek Yolu'nun bir bölümünün güvenli olmaması nedeniyle Habur Sınır Kapısı'nın geçici olarak kapatılmasına karar verdiğine değinen Tüfenkci, "Habur'da gümrük giriş çıkışlarında bir sıkıntı olmamasına rağmen güvenlik nedeniyle kapalı tutuluyordu. Bugün değerli arkadaşlarımızla olayı yerinden inceleyip, bir sıkıntı olmazsa ve güvenlik problemi de halledilirse yarın veya daha sonraki gün bu kapıdan giriş çıkışın yapılması noktasında gayret göstereceğiz" diye konuştu.

Tüfenkci, bölge halkının kazanç kapılarının kapalı kalmaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayarak, ”Bu kapıların ülkenin gülen yüzü olmasını, refahı ve ticareti artırması için  bölge insanının sahip çıkmasını istediklerini belirten Bakan Tüfenkci, "Karşımızda bu bölgeyi veya yöreyi ve halkı düşünen bir yapı yok. Sadece silahtan anlayan, sadece tehditten anlayan, sadece siyaseti silahlar, hendekler üzerinden bina eden ve halkı sadece kalkan olarak kullanmaya çalışan bir yapı var. Elbette ki devletseniz bu tür yapılara müsaade etmezsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

“ Terör bitene kadar bu mücadele devam edecek “

Devletin, esnafa ve ticaret erbabına sunduğu imkanlarla evlerine ekmek götürmelerini sağlamak için uğraş verdiğini söyleyen Tüfenkci, "Bu kapıyı yeniden güvenli bir şekilde açıp burada yaşayan insanlarımızın bölge ile ticaretini kolaylaştırma adına risk alarak da kapıları açık tutmanın gayreti içerisindeyiz. Güvenlik güçlerimiz de topyekun bunun hesabı içerisindeler. Amaç, bu bölgenin ticaretini kalkındırmak ve insanını daha insanca yaşayabilmeleri için güvenliğini sağlamaktır. Bunun için hep beraber mücadele edeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, terör bitene kadar bu mücadele devam edecek. Ya silahlara son verecekler ya da sonuna kadar yürütülen terörle mücadeleye katlanacaklar." dedi.

Tüfenkci, Irak tarafında bekletilen TIR’ların geçişine de kısa sürede izin verileceğini belirtti.

“ Sınır kapısından geçişlerle ilgili planlamalar yapılıyor “

Tüfenkci, geçişlerin gündüz saatlerinde sağlanması gerektiğine işaret etti.

Geçişler sağlanırken hiçbir kamyon şoförünün, esnafın zarar görmemesini istediklerini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:
"Güvenli bir şekilde geçişleri sağlamak için arkadaşlarımız planlama yapıyor. Öncelik hakkını yollarda birikmiş TIRl’ara vererek, günün belirli saatlerinde geçiş üstünlüğü sağlayacağız. Belli bir zaman sonra bu biriken tır parkını eritmiş olacaklar. Ondan sonra inşallah operasyonlar tamamen bittiğinde de çok daha güvenli ve hızlı bir şekilde geçişler olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, gümrük sahasını 24 saat çalışır halde tutuyoruz. Bununla ilgili gerek bomba arama köpeklerimiz  ve gerekse ihtiyaç duyulursa personel takviyemizle gümrük sahalarındaki faaliyetlerimizi aksatmadan devam edeceğiz. Emniyet güçlerimiz de gerekli yol güvenliğini sağlayarak, hızlı bir şekilde ihracatçı ve ithalatçılarımızın işlerini kolaylaştırmak için çaba gösterecek. Bugün bu kapının açılma kararını vermek için geldik. Bölge için elini taşın altına koymayıp silaha sarılanlar, buradaki insanların ekmeğiyle oynayanlar yüzünden bu kapılar kapandı. Bu kapıları işlemez hale getirenlerin kimler olduğunu milletimiz de görüyor. Amacımız bu kapıları tekrardan açık hale getirmektir. Yarın ya da en geç öbür gün açılır."

(İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması