Advert
Advert
Advert

Bakan Fakıbaba: Suruç örneği benim kalbimi yakıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kurban Bayramı’nı memleketi Şanlıurfa’da geçirdi. Şanlıurfa’daki vahşi sulama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Fakıbaba,”Suruç örneği benim hakikaten kalbimi yakıyor.” dedi.

Bakan Fakıbaba: Suruç örneği benim kalbimi yakıyor
Bakan Fakıbaba: Suruç örneği benim kalbimi yakıyor admin

Bir dizi, temas ve bayram programı için Urfa’ya gelen Bakan Fakıbaba, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde toplantı düzenledi. Toplantıya Vali Abdullah Erin, Ak Parti Milletvekili Mahmut Kaçar, kurum müdürleri, bakanlık müsteşarları ve çiftçiler katıldı. Bakan Fakıbaba, kentteki tarım sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Fakıbaba, Suruç’taki taban suyu yükselmesiyle ilgili çalışma yapılacağını belirterek o bölge ile ilgili çok ciddi şikayetler aldıklarını ifade etti.

‘KAPALI SİSTEME GEÇMEK ZORUNDAYIZ’

Suruç’taki sulama ile ilgili acil olarak kapalı sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Fakıbaba, şöyle konuştu:”Şanlıurfa’nın geleceği tarım hayvancılık ve gıdadır. Eğer gerçekten toprağa kaybetmek istemiyorsak, toprağın tuzlanmasını istemiyorsak, erozyonu istemiyorsak, toprağımızın başka ülkelere gitmesini istemiyorsak, kapalı sisteme geçmek zorundayız. Kapalı sistem için projeler yapılmalıdır. Bunun için bakanlığımız yüzde 50 destek veriyor. Suruç örneği benim hakikaten kalbimi yakıyor. Suruç problemini çok acı bir problem olarak görüyorum. Suruç’un çok acil bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor.

‘SORUN, BAKAN EROĞLU İLE GÖRÜŞÜLECEK’

Devlet katrilyonlar harcadı, maalesef gelen fotoğraflara bakıyorum Suruç’ta yarım metrede su çıkıyor. Bu bizi çok üzüyor. İnşallah Ankara’ya gider gitmez Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bakanımızla bu konuyu görüşeceğim. Burada çok kısa sürede kapalı sisteme geçmemiz lazım yoksa çok ciddi toprakta kayıplar olacağını ben şimdiden görüyorum.”

‘TARIM ARAZİSİNDE BETONLAŞMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Şanlıurfa’da son zamanlarda tarım arazilerinde hızla yükselen beton yapılara geçit vermeyeceklerini ifade eden Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, şöyle konuştu:”Tarım arazisinde betonlaşmaya geçit vermeyeceğiz. Burada toprak koruma kurulu kurulmuş ve başkanı da  sayın valimizdir. Bundan sonra çok samimi olarak söylüyorum. Belediye başkanlığından beni tanırlar, tarım arazisine bina yapmayın. Boşuna masraf etmeyin. Neye mal olursa olsun yıkılacaktır. Toprak Kurulu ciddi bir şekilde çalışacaktır. Yine bu projelerde kadınlarımıza da ağırlık vereceğiz.”

(Ruhaajans)

suruç örneği fakıbaba içimi yakıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!